logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Kłamstwa na billboardach

Piątek, 6 kwietnia 2018 (03:45)

Rozmowa z o. dr. Tadeuszem Rydzykiem, dyrektorem Radia Maryja

 

Platforma Obywatelska zamieściła na billboardzie hasło, że Ojciec Dyrektor „wziął 94 mln zł dotacji” od rządu PiS.

– To jest zwykłe kłamstwo. Wrogów Kościoła i wrogów Polski denerwuje to, że mamy głos, na który oni nie mają wpływu. Od początku istnienia Radia Maryja doświadczam ataków z ich strony. Ostrzegał mnie przed tym szwajcarski ksiądz, który powiedział: „Tadeusz, oni ciebie zabiją!”. Zaskoczony tym zapytałem: „A w jaki sposób?”. „Odbiorą ci przez media dobre imię. Oni ci tego nie darują. Ja ich znam”.

Te ataki rozpoczęła gazeta „Nowości”, publikując pierwszy artykuł pt. „Duchy Radia Maryja”, przyłączyła się „Gazeta Wyborcza”, rozgłośnie radiowe. Atakowali i atakują nas cały czas przeróżnymi kłamstwami, a najbardziej tym, jaki to rzekomo jestem bogaty. To wszystko miało służyć temu, żeby zniechęcić ludzi, żeby nie utrzymywali naszych katolickich mediów. Oni chcą ludziom wmówić, że my, bracia, opływamy w luksusy kosztem naszych darczyńców.

Jak szeroka jest ta oszczercza kampania?

– Notujemy rocznie około trzech tysięcy takich wypowiedzi w różnych gazetach: lokalnych, ogólnopolskich, zagranicznych. To się też przewija nawet w pismach katolickich w Niemczech czy w Kanadzie lub Stanach Zjednoczonych, ale impuls idzie z Polski. Oszczercy postępują wedle zasady: kłamcie, kłamcie, a zawsze coś zostanie. Dlatego my się nie możemy poddawać.

W trakcie przemian politycznych po 1989 roku to strona liberalno-lewicowa wzięła media. Przypomnijmy, że np. w Komisji Likwidacyjnej RSW „Prasa-Książka-Ruch” w 1990 roku był Donald Tusk. Strona liberalno-lewicowa również chce tworzyć „media katolickie”, ale tylko według ich wizji. Przykładem takich działań było utworzenie kanału „Religia TV” przez grupę ITI, w której jest TVN. I dlatego jest prowadzony tak ostry atak na media, na które oni nie mają wpływu. A mówienie o pieniądzach jest najbardziej chwytliwe. Nie możemy zapominać, że duży wpływ na lewicę ma także masoneria. O działaniach masonerii rozmawiałem kiedyś z przewodniczącym komisji przy Episkopacie Niemiec i powiedział mi, że komisja stwierdziła jedno: z nimi nie ma dialogu.

PO oskarża przede wszystkim Ojca Dyrektora o to, że państwo przekazało kilkadziesiąt milionów złotych na rzecz Geotermii Toruńskiej.

– Fundacja Lux Veritatis nie otrzymała żadnych prezentów od rządu PiS. Przypomnę, że 26 mln zł przyznał nam sąd, który zaakceptował ugodę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gdy rządziła Platforma Obywatelska, Fundusz cofnął nam legalnie przyznaną dotację na geotermię. Fundacja została skrzywdzona, musiała wziąć kredyt na sfinansowanie inwestycji i dlatego wytoczyła proces, który wygraliśmy. Wzięliśmy też pożyczkę na wysoki procent na rozwój geotermii, więc nie są to żadne darowane pieniądze.

PO wylicza też pieniądze, jakie otrzymała np. Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

– Uczelnia wygrywa normalne konkursy m.in. na kształcenie medialne prokuratorów i sędziów. Jeżeli występujemy w konkursach, to chcemy mieć takie sama prawa jak inni. Odmawianie praw katolikom jest wbrew zasadom demokracji. A jeżeli uczelnia wygrywa w konkursach, to dobrze świadczy o jej poziomie.

Chciałbym też zwrócić uwagę na to, że te wszystkie pieniądze nie są dla mnie, jak próbuje to wmówić PO. Dlaczego moje nazwisko jest z tym łączone? To jest uderzenie we mnie, próba zniszczenia mojej osoby. Ale ja wiem, komu służę: mam Pana Boga, Pana Jezusa, Matkę Bożą, Kościół, Polskę. Jest mi jednak bardzo przykro. Szkoda, że Polacy niszczą Polaków. Z tego się cieszą tylko nasi wrogowie. Mamy wielu ludzi, którzy nie sprzyjają Polsce, czego dowodem są obecne ataki na Polskę, z zewnątrz i wewnątrz.

Radio Maryja zaś umacnia wiarę, jednoczy Polaków w prawdzie i miłości, i właśnie dlatego tak jest atakowane. Jednoczą Polaków również Telewizja Trwam i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej oraz „Nasz Dziennik”. Chcemy formować światłe umysły i prawe sumienia wbrew temu, co się dzieje na wielu polskich uczelniach.

My, wszyscy Polacy, powinniśmy dbać o Ojczyznę, która potrzebuje wiele wysiłku, aby ją odbudować. Po 123 latach zaborów Polska miała tylko dwadzieścia lat, żeby się odbudować. Zaraz wybuchła II wojna światowa, która nas tak strasznie zniszczyła, ilu ludzi wymordowano. A później przez tyle lat był komunizm. I nie możemy się do tej pory pozbierać.

Dziękuję za rozmowę.

Zenon Baranowski

Nasz Dziennik