logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Szczerski o ataku na Syrię

Sobota, 14 kwietnia 2018 (10:05)

Polska nie jest zaangażowana militarnie, ale była konsultowana w związku z planami akcji w Syrii, w ramach konsultacji sojuszniczych; więc nie jest ona dla nas zaskoczeniem – powiedział w sobotę szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Szef gabinetu prezydenta powiedział w radiowej Trójce, że Polska nie jest zaangażowana militarnie w obecną akcję na terytorium Syrii.

„Taka akcja z użyciem polskiego wojska wymagałaby zgody prezydenta. Takiej decyzji nie ma i takiego wniosku również nie ma” – zaznaczył.

Podkreślił, że „Polska była konsultowana w związku z planami tej akcji w ramach konsultacji sojuszniczych, więc ta akcja nie jest dla nas zaskoczeniem”.

Pytany o to, „jak bardzo szczegółowe były to konsultacje”, Szczerski powiedział, że nie może zdradzać szczegółów sprawy. „Ważne jest to, że choć nie byliśmy częścią procesu decyzyjnego, byliśmy konsultowani i to jest istotne” – podkreślił.

„Polska jest zaangażowana dyplomatycznie w sprawy konfliktu w Syrii jako członek Rady Bezpieczeństwa (ONZ). Byliśmy jednym ze współautorów ostatniej rezolucji po ataku chemicznym w Syrii, która została zawetowana przez Rosję, wyraziliśmy dla tego weta dezaprobatę. Będziemy czynić wszystko na forum Rady Bezpieczeństwa, aby społeczność międzynarodowa zajęła w tej sprawie stanowisko właściwe, czyli takie, które podkreśli niedopuszczalność używania broni chemicznej i tego typu środków, które są niezgodne z prawem i jakimikolwiek konwencjami dotyczącymi prowadzenia konfliktów” – mówił Szczerski.

Połączone siły lotnictwa amerykańskiego, brytyjskiego i francuskiego w sobotę nad ranem zaatakowały Syrię. Jako powód agresji podano użycie broni chemicznej podczas ataku 7 kwietnia w mieście Duma we Wschodniej Gucie, na wschód od Damaszku. O ten atak chemiczny kraje zachodnie oskarżają syryjską armię. Koalicja zbombardowała obiekty w Damaszku i na zachód od miasta Hims.

RP, PAP

Aktualizacja 14 kwietnia 2018 (10:19)

NaszDziennik.pl