logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

„Mama+”

Sobota, 14 kwietnia 2018 (20:55)

Premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka, darmowe leki dla kobiet w ciąży oraz bon przeznaczony na zajęcia kulturalne i sportowe dla młodych ludzi – to niektóre z projektów prorodzinnych przygotowanych przez rząd, o których poinformowała w sobotę wicepremier Beata Szydło.

 

W swoim wystąpieniu, na dzisiejszej konwencji PiS w Warszawie, Beata Szydło oświadczyła, że dzieci i rodzina to fundament i przyszłość Polski. – Musimy zadbać o to, żeby rodziny były bezpieczne, by godnie żyły i by w Polsce rodziło się coraz więcej dzieci. To jest dzisiaj nasze największe wyzwanie – oświadczyła wicepremier.

Szydło wskazała również, że „dzieci to nie jest koszt, to jest inwestycja”. – Powtarzaliśmy to cały czas, kiedy wprowadzaliśmy program „500+” – dodała.

Beata Szydło przedstawiła rozwiązania z zakresu polityki prorodzinnej przygotowane w ramach kierowanego przez nią Komitetu Społecznego Rady Ministrów. Jak mówiła, projekty Komitetu zaadresowane są m.in. do matek. – Nazwijmy je sobie dzisiaj „Mama+” – zaproponowała.

Propozycje te – dodała Szydło – obejmują m.in. zabezpieczenie emerytalnego matek, które wychowały co najmniej czworo dzieci, oraz premie za „szybkie urodzenie drugiego dziecka”. 

Wśród rozwiązań wypracowanych wspólnie z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską, Szydło wymieniła także „dodatkowe, bezpłatne urlopy wychowawcze oraz gwarancje miejsc w żłobku, w przedszkolach”. 

– Ale chcemy też wprowadzić dużo udogodnień dla młodych mam, dla mam-studentek – zapowiedziała b. premier. Jak doprecyzowała, mają one dotyczyć m.in. organizacji toku studiów, ułatwień w dostępie do urlopów dziekańskich oraz wprowadzenia dedykowanych młodym matkom programów stypendialnych.

– No i wreszcie, jeśli chodzi o mamy, wszystkim nam zależy, żeby mamy w czasie ciąży były zdrowe i żeby dzieciaki rodziły się zdrowe. W związku z tym wprowadzamy program darmowych leków dla kobiet w ciąży – oświadczyła Szydło.

Zauważyła, że „dzieci rosną, ale jest też młodzież, o którą musimy zadbać”. – A ona, wydaje nam się, że powinna mieć szanse na to, by móc realizować swoje hobby, pasje, swoje marzenia – podkreśliła. Zapowiedziała wprowadzenie bonu, który będzie przeznaczony na zajęcia kulturalne i sportowe dla młodych ludzi od 16. do 25. roku – dla tych, którzy nie pracują, którzy się uczą.

Wicepremier zapowiedziała również wprowadzenie programu wsparcia dla zespołów regionalnych i innych twórców kultury ludowej. – Musimy chronić to, co mamy najcenniejsze [...]. Między innymi jest to kultura ludowa, nasza tradycja ludowa, to wszystko, co tworzyło i budowało naszą tożsamość – i tak pięknie jest w tej chwili kultywowane w małych miejscowościach przez zespoły regionalne, przez twórców ludowych – oświadczyła Szydło.

Zapowiedziała także program wsparcia kultury w klubach seniora w małych miejscowościach. – Bardzo ważnym elementem naszego życia – poza tym, że cały czas musimy myśleć o bieżących sprawach – jest to, co wiąże się z kulturą, szczególnie dla osób starszych. Chcemy zaproponować projekty kierowane głównie do samorządów wiejskich i miejsko-wiejskich, miejscowości, które są w trudnej sytuacji – zadeklarowała Szydło.

B. premier zaznaczyła również, że program jej ugrupowania powstawał dzięki rozmowom z Polakami. – Jeździliśmy od wsi do wsi, od miasta do miasta, od powiatu do powiatu. A wy wszędzie tam byliście i czekaliście na nas. Przychodziliście, mówiliście o swoich problemach, mówiliście o swoich troskach, mówiliście o swoich obawach. A my słuchaliśmy was, rozmawialiśmy i w ten sposób powstał program PiS, który w tej chwili realizuje polski rząd. To jest wasz program, nasz wspólny program – program Polaków, dla Polaków – oświadczyła wicepremier. 

Według niej, aby zwyciężyć kolejne wybory, koalicja rządząca musi „być razem, musi ciężko pracować i musi być wierny tym wartościom, które (go) zbudowały”. – Tak jak 3 lata temu daliśmy radę, tak jak przez te 2,5 roku dawaliśmy radę i tym razem damy radę i zwyciężymy – stwierdziła Szydło.

W swoim wystąpieniu b. premier zwróciła się do Polaków. – Wiem, że czasami możecie mieć takie poczucie, że odrywamy się od waszych problemów. Wiem, że popełniamy błędy. Jest to rzeczą ludzką. Ten, kto nic nie robi, błędów nie popełnia – podkreśliła wicepremier.

Jak dodała, ma „poczucie”, że obóz rządzący „zasiedział się” w Warszawie. – Musimy wreszcie, w końcu się z wami spotkać. Musimy znowu pojechać rozmawiać z wami, słuchać was. Potrzebujemy waszej energii, waszego wsparcia, potrzebujemy waszej mądrości – oświadczyła Szydło.

RP, PAP

NaszDziennik.pl