logo
logo

PODATKI

Formularz PIT można wysłać pocztą, przez internet lub złożyć osobiście w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

To tylko 1 procent

Niedziela, 15 kwietnia 2018 (12:16)

Polacy są chętni do przekazywania 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego (OPP), choć nie zawsze wiedzą, kogo wesprzeć.

 

Większość podatników w poprzednich latach wsparła OPP i tak samo będzie w tym roku. Jednak jak wynika z informacji przekazywanych przez pracowników biur rachunkowych, wiele osób nie bardzo wie, które organizacje wesprzeć, jakimi kryteriami się kierować przy takim wyborze.

– Jest grupa organizacji, które są znane zapewne większości Polaków, ale to nie znaczy, że chcemy im przekazać 1 proc. z naszych podatków. Bowiem część klientów biur rachunkowych szuka też porady, które z OPP zajmują się konkretną działalnością, jaką oni chcieliby wesprzeć. Ludzie znają najczęściej organizacje charytatywne, ale w tym roku chcieliby wesprzeć np. instytucje zajmujące się pomocą naukowcom czy też wspierające instytucje oświatowe, kulturalne czy muzyczne. I sprawdzamy dla nich takie organizacje, czym się one zajmują, jakie mają osiągnięcia, plany – mówi „Naszemu Dziennikowi” Agnieszka Wróblewska, księgowa w prywatnym biurze rachunkowym w Łodzi.

Podobne prośby mają pracownicy wielu innych biur rachunkowych. – Ludzie czasami sami próbują znaleźć informacje na temat OPP, ale są już przerażeni, jak widzą ogromną listę organizacji na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – przyznaje Sławomir Makowski, doradca finansowy.

Wśród OPP, którym można przekazać 1 proc. podatku, jest także Fundacja Nasza Przyszłość. Jeśli ktoś będzie chciał przeznaczyć na jej rzecz część swojego podatku, będzie mógł to zrobić przy składaniu formularza PIT za 2017 rok.

Do formularza, w odpowiedniej rubryce, trzeba wpisać numer KRS Fundacji Nasza Przyszłość – 0000091141 oraz kwotę odpowiadającą 1 proc. należnego podatku w zaokrągleniu do dziesiątek groszy w dół. Jeśli ktoś składa formularz PIT-36, są to odpowiednio rubryki: 325 i 326, w przypadku PIT-36L: 95 i 96, PIT-37: 137 i 138, PIT-38: 52 i 53, PIT-39: 48 i 49.

Fundacja dzięki temu wsparciu chce sfinansować m.in. produkcję filmu pt. „Nędzarz i Madame” o św. Bracie Albercie Chmielowskim oraz budowę Muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu, które ukaże historię Polski oczami św. Jana Pawła II. Fundacja przygotowuje też cykl warsztatów, konferencji i seminariów dla dzieci i młodzieży z zakresu edukacji, kultury i historii Polski.

Druk PIT można wysłać do urzędu skarbowego drogą elektroniczną, korzystając z interaktywnych formularzy na stronie Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl). Można też wypełnić formularz i wysłać go pocztą lub złożyć osobiście w urzędzie skarbowym. Mamy na to czas do 30 kwietnia.

Ponadto tylko do najbliższego poniedziałku, 16 kwietnia, można złożyć wniosek do administracji skarbowej, aby urząd wypełnił za nas zeznanie podatkowe za ubiegły rok. Taki wniosek wypełniamy na formularzu PIT-WZ, do którego wpisujemy też wszystkie odliczenia od przychodu lub podatku, w tym także numer KRS organizacji, której chcemy przekazać 1 proc. podatku.

Natomiast emeryci i renciści, którzy nie mieli w 2017 roku żadnych innych dochodów poza świadczeniami wypłacanymi przez państwo, nie muszą składać formularzy PIT za ubiegły rok. Ale żeby przekazać 1 proc. podatku, muszą do końca kwietnia wysłać do właściwego urzędu skarbowego formularz PIT-OP i tam w rubryce nr 9 wpisać tylko numer KRS danej OPP. 1 proc. obliczy i wyśle na konto organizacji urząd skarbowy.

Drogi Czytelniku,

zapraszamy do zakupu w „Naszego Dziennika” sklepie elektronicznym

Krzysztof Losz

Aktualizacja 15 kwietnia 2018 (12:16)

Nasz Dziennik