logo
logo

Zbrodnie komunistyczne

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Prawda spod ziemi

Środa, 16 maja 2018 (04:00)

Podczas prac na terenie cmentarza Rakowickiego w Krakowie badacze Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli szczątki, najprawdopodobniej żołnierzy podziemia niepodległościowego.

– Te prace dotyczyły partyzantów związanych z podziemiem narodowym i grupą Stanisława Nowaka ps. „Iskra”, skazanych przez wojskowy sąd rejonowy w Krakowie – mówi „Naszemu Dziennikowi” dr Dawid Golik z pionu poszukiwawczego oddziału krakowskiego IPN.

Miejsce poszukiwań wybrano na podstawie zgromadzonego przez badaczy materiału. – Te informacje wynikają z naszych badań historycznych, materiałów śledztwa oraz zapisów ksiąg cmentarnych cmentarza Rakowickiego w Krakowie. Mamy to szczęście w Krakowie, że większość zamordowanych żołnierzy podziemia była wpisywana do ksiąg cmentarnych, dzięki temu trafiamy na te miejsca i weryfikujemy je – mówi badacz.

Prace przeprowadzono w rejonie, który ponownie wykorzystano na pochówki. – W tym miejscu były już późniejsze pochówki, są to miejsca, gdzie pochówki były w latach 70. i 80. Sprawdzamy, czy pod spodem znajdują się jeszcze szczątki osób, których poszukujemy – tłumaczy dr Golik.

Teraz szczątki trafią do badań genetycznych. – My oczywiście mamy pewne typy co do nazwisk, ale w tej chwili jest za wcześnie, żeby o tym mówić – wskazuje nasz rozmówca.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Zenon Baranowski

Nasz Dziennik