logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Polska rodziną silna!

Niedziela, 10 czerwca 2018 (21:51)

Warszawa, Ełk, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Zielona Góra – to tylko kilka z ponad 60 miast, przez które przeszły dzisiaj Marsze dla Życia i Rodziny organizowane we współpracy z Centrum Życia i Rodziny. Hasło przewodnie tegorocznych Marszów dla Życia i Rodziny brzmi „Polska rodziną silna!”. Nawiązuje ono do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz do 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową.

W Warszawie marsz wyruszył kilka minut po 12.00 z placu Trzech Krzyży i kolorowym pochodem przez Trakt Królewski przeszedł na plac przed kościołem Sióstr Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu.

– Tym marszem chcemy podziękować naszym przodkom za wolność oraz wartości, jakie w swoich rodzinach przechowali dla nas i następnych pokoleń: wiarę, afirmację życia, przywiązanie do rodziny, patriotyzm. Jednocześnie upominamy się wobec rządzących o budowanie przyszłości naszej Ojczyzny na tych wartościach. Apelujemy więc o jak najszybsze zapewnienie prawnej ochrony życia dzieci nienarodzonych – mówi prezes Centrum Życia i Rodziny Paweł Kwaśniak.

– Jednocześnie domagamy się wypowiedzenia przez Polskę tzw. Konwencji Stambulskiej, podważającej wartość małżeństwa i rodziny, jak również zabezpieczenia Polski przed skutkami wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Coman. Nie możemy dopuścić do przyznania związkom jednopłciowym praw przynależnych małżeństwom – dodaje.

Podczas marszu w Warszawie były zbierane pieniądze na Dom Samotnej Matki w Chyliczkach. W tym roku zebrane fundusze zostaną przeznaczone na wyprawki dla mam, które pragną podjąć się samodzielnego wychowania swoich dzieci. Część pieniędzy będzie przeznaczona na wymianę zużytych mebli.

W tym roku w Marszu dla Życia i Rodziny w Warszawie wzięli udział organizatorzy Marszu dla Życia ze Szczecina, którzy przywieźli ze sobą stumetrową flagę Polski.

Za życiem w Gdańsku 

Ponad tysiąc osób wzięło udział w 9. archidiecezjalnym Marszu dla Życia i Rodziny. 

Uczestnicy przemarszu zebrali się w południe na gdańskim placu „Solidarności”, skąd przeszli do ścisłego historycznego centrum miasta – do bazyliki Mariackiej.  

– W tym roku idziemy pod hasłem „Polska silna rodziną, naród silny rodziną”, a więc udział w tym marszu wyraża promocję życia i troskę o poszanowanie życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, ale także w tym naszym marszu będziemy podejmowali refleksje na temat ewangelicznych wartości, które kształtują silną rodzinę. Będziemy także głosić swoją obecnością promocję dla rodziny, która jest najpiękniejszym i najwłaściwszym środowiskiem rozwoju nowego życia, nowego człowieka – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka, witając zebranych na placu „Solidarności”.

Z kolei przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenie Civitas Christiana w Gdańsku Waldemar Jaroszewicz przypomniał w rozmowie z PAP, że marsz związany jest z 40. rocznicą wyboru Jana Pawła II na papieża, ale też z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Chyba nikt nie ma wątpliwości, że Polsce udało się odzyskać niepodległość dzięki temu, że polskie rodziny były silne: one przechowały polskość, przechowały tradycję. Cechowały je wartości, które cechują także dzisiejsze rodziny i które pozwalają wytrwać mimo tego wszystkiego, co im się zwala na głowę pod względem ideologicznym, politycznym, ekonomicznym – powiedział Jaroszewicz.

– Jeżeli rodziny nie przechowują tych wartości, to trudno powiedzieć, jaka będzie nasza rzeczywistość – dodał. – Jest to marsz za życiem i budowaniem silnej rodziny, za tym, abyśmy potrafili budować jej siłę w tych trudnych dla rodziny czasach, w tej trudnej rzeczywistości – podkreślił Jaroszewicz.

W marszu prowadzonym przez Gminną Orkiestrę ze Stężycy wzięli udział przedstawiciele wszystkich pokoleń – od maluchów po osoby w bardzo podeszłym wieku. Pojawiły się też osoby niepełnosprawne. Wielu maszerujących niosło rozdane przez organizatorów białe róże lub białe i żółte balony. Pojawiły się też transparenty, na których widniały hasła: „Króluj nam, Chryste”, „Mamy prawo do wychowania przez oboje rodziców”, „W trosce o rodzinę”, „Stop deprawacji naszych dzieci”, „Tęcza jest nasza” czy „Stop homodyktatowi”.

Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny wyszedł na ulice Warszawy w 2006 roku. Inicjatywa została podjęta również przez środowiska obrońców życia i rodziny w innych miejscowościach. W 2018 r. marsze organizuje już ponad 150 miast w kolejne niedziele, począwszy od marca do końca czerwca oraz we wrześniu. Koordynatorem wydarzenia jest Fundacja Centrum Życia i Rodziny, która organizuje szereg innych kampanii społecznych.

 

Galeria zdjęć z Marszu dla Życia i Rodziny w Gdańsku TUTAJ

RP, KAI, PAP

Aktualizacja 11 czerwca 2018 (10:08)

NaszDziennik.pl