logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Opinia na wagę życia

Wtorek, 12 czerwca 2018 (02:45)

Ustawodawstwo dopuszczające aborcję eugeniczną jest wyrazem klęski państwa – zaznacza sędzia w opinii do projektu „Zatrzymaj aborcję”.

To konkluzja opinii wydanej przez sędziego Mariusza Witkowskiego, przewodniczącego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich, na temat projektu ustawy „Zatrzymaj aborcję”, który zakłada położenie kresu uśmiercaniu dzieci poczętych podejrzewanych o chorobę lub niepełnosprawność.

– Każdy sędzia, a zwłaszcza sędzia rodzinny, ma obowiązek kierować się naczelną zasadą dobra dziecka, dlatego sporządziłem pisemną opinię. Należy mieć świadomość wagi i odpowiedzialności Rzeczypospolitej za ochronę praw fundamentalnych, a takim prawem jest prawo do życia – mówi „Naszemu Dziennikowi” sędzia Mariusz Witkowski.

Stanowisko zostało sporządzone na zlecenie wnioskodawcy. – Poprosiliśmy o wydanie tej opinii. Wynika z niej to, co musi wynikać: że zgodnie z polską Konstytucją utrzymywanie prawnej możliwości zabijania dzieci podejrzewanych o chorobę jest absurdem – tłumaczy w rozmowie z nami Kaja Godek, pełnomocnik inicjatywy ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję”.

Projekt od stycznia zalega w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Głównym argumentem prezydium komisji, które nie dopuszcza do podjęcia prac nad dokumentem, jest brak pewnych analiz prawnych. – Dlatego postanowiliśmy wspomóc komisję w celu podjęcia dobrej decyzji o pozytywnym rozpatrzeniu projektu „Zatrzymaj aborcję” – wskazuje Godek. – Każdy zdroworozsądkowo myślący człowiek, który choćby w stopniu minimalnym zna polskie prawo, musi przyznać, że aborcja eugeniczna musi być jak najszybciej zniesiona – dodaje nasza rozmówczyni.

– Kropla drąży skałę. Ta opinia może być taką kroplą – ma nadzieję Jan Klawiter z Prawicy Rzeczypospolitej, poseł niezrzeszony, członek sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. – To, co pan sędzia wyraził w opinii na temat projektu „Zatrzymaj aborcję”, to jest, mówiąc najprościej, oczywista oczywistość. Prawo do życia jest prawem przyrodzonym każdego człowieka, to jest niepodważalny fakt – zaznacza.

Sędzia Mariusz Witkowski, powołując się na szereg aktów ustawodawczych, m.in. na polską Konstytucję, Ustawę o Rzeczniku Praw Dziecka i Powszechną Deklarację Praw Człowieka, wskazuje, że prawo do życia człowieka obejmuje czas od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Anna Ambroziak

Aktualizacja 13 czerwca 2018 (14:48)

Nasz Dziennik