logo
logo

DYPLOMACJA

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Ambasador żąda wyjaśnień

Czwartek, 5 lipca 2018 (04:00)

Dyplomaci nie wiedzą, co zrobić z naruszeniem statusu polskiego konsula.

 

Od incydentu, który sprowokowali pracownicy norweskiego urzędu ds. opieki nad dziećmi (Barnevernet, BV), minęły dwa tygodnie. Kierownik wydziału konsularnego naszej ambasady w Oslo Sławomir Kowalski został siłą usunięty z budynku, kiedy chciał spotkać się z małoletnim polskim obywatelem, sześciolatkiem odebranym tydzień wcześniej swoim rodzicom.

Polska ambasador Iwona Woicka-Żuławska złożyła w norweskim MSZ notę, w której domaga się wyjaśnień. Z kolei w Warszawie szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz przyjął norweskiego ambasadora Olava Myklebusta.

Równocześnie Kowalski wysłał protest do gubernatora właściwego regionu, który nadzoruje lokalne organy BV. Zwraca w nim uwagę na niezgodne z prawem i krzywdzące dla polskiej rodziny działanie BV w jednej z gmin w pobliżu Oslo. Jak się okazuje, gminna rada zatwierdzająca decyzje BV (Fylkesnemnda) zmieniła tymczasowe postanowienie urzędu. Nie zgodziła się na trwałe umieszczenie chłopca w rodzinie zastępczej o adresie ukrytym przed rodzicami oraz drastyczne ograniczenie możliwości widzeń.

BV jednak zignorował tę decyzję. Zgodnie z prawem mógł ją zaskarżyć do sądu. Mógł także zgodnie z propozycją rodziców zgodzić się na obserwację sytuacji rodziny w specjalnym ośrodku. Zamiast tego wydane zostało nowe postanowienie tymczasowe, zupełnie ignorujące dotychczasowy przebieg sprawy i powtarzające prawie bez zmian poprzednie decyzje. W tym samym dokumencie w sposób wypaczony i stronniczy opisano spotkanie rodziców z dzieckiem, w którym chciał uczestniczyć polski konsul. Stwierdzono, że dziecko nie ma więzi z rodzicami, boi się ich. Zarzucono przedstawicielowi Polski awanturowanie się, działanie na szkodę dziecka i próbę jego porwania.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Piotr Falkowski

Nasz Dziennik