logo
logo

Prawo

Zdjęcie: Bigstock/ Nasz Dziennik

Po stronie rodziny

Piątek, 13 lipca 2018 (03:25)

Rozwody dewastują życie dzieci. Ich prawa wzmocni nowy kodeks rodzinny.

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt trafił już do konsultacji międzyresortowych. Resort chce uświadomić osoby występujące o rozwód, jakie to rodzi skutki, zwłaszcza dla ich dzieci.

– Podstawowym celem całego projektu jest zwiększenie ochrony dobra dziecka – mówi „Naszemu Dziennikowi” Michał Woś, pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. reformy prawa rodzinnego.

Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewiduje wprowadzenie obowiązkowego tzw. rodzinnego postępowania informacyjnego w sprawach rozwodowych. Jak podkreśla ministerstwo, celem tego postępowania jest „pojednanie małżonków, a w przypadku braku takiej możliwości – wypracowanie porozumienia o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej, utrzymywaniu kontaktów ze wspólnymi dziećmi oraz zakresu alimentacji”. Może ono także dotyczyć spornych kwestii majątkowych.

– Cieszy, że zaczęto nad tym pracować, żeby podjąć jakieś działania w kierunku utrudnienia rozwodu, żeby zmienić mentalność polskiego społeczeństwa, że rozwód jest łatwo otrzymać – mówi „Naszemu Dziennikowi” dr hab. Mieczysław Guzewicz, konsultor Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. – Bardzo dobrze, że pojawia się takie myślenie, żeby próbować doprowadzić do pojednania, dać szansę na ostudzenie emocji. Wielokrotnie wnioski o rozwód są składane na etapie kryzysu, na etapie najwyższych emocji – wskazuje ekspert.

Organizacje prorodzinne od dawna postulują prawne wzmocnienie małżeństwa. – Nasze postulaty zmierzają do tego, żeby przede wszystkim wspierać trwałość małżeństwa – mówi Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty. – Na pewno jest jeszcze o wiele więcej do zrobienia, jeśli chodzi o ochronę trwałości małżeństwa i pomoc małżeństwom i rodzinom, które przechodzą jakiś kryzys – podkreśla nasz rozmówca, oceniając proponowane zmiany.

Postępowanie informacyjne ma zaczynać się od obowiązkowego posiedzenia informacyjnego z udziałem sędziego, który pouczy o „indywidualnych i społecznych skutkach rozpadu małżeństwa, w tym w szczególności” dla małżonków i ich dzieci, a także o „działaniach, które strony powinny podjąć w celu zachowania trwałości małżeństwa” lub „skorzystania z mediacji, terapii lub innej formy wsparcia rodziny”.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Zenon Baranowski

Nasz Dziennik