logo
logo

Prawo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Oszuści stracą

Środa, 8 sierpnia 2018 (02:46)

Firma naciągająca klientów odpowie przed sądem za oszustwo.

Do tej pory nieuczciwe firmy były praktycznie bezkarne. W ciągu ostatnich 16 lat zapadło zaledwie 66 wyroków wobec oszukańczych firm, z czego część to wyroki uniewinniające. Jednym z powodów był wymóg uprzedniego prawomocnego skazania prezesa lub członków zarządu firmy, co bywa bardzo trudne.

– Niestety, w III RP nie wypracowaliśmy skutecznych mechanizmów prawnych chroniących ludzi przed oszustwami, których dopuszczają się firmy. A niektóre powstają wręcz po to, aby oszukiwać klientów. Nieuczciwość to ich model biznesowy – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Resort przygotował projekt nowej ustawy o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych, która zawiera narzędzia prawne do walki z nieuczciwymi firmami.

– Chcemy, aby projekt trafił pod obrady rządu zaraz po wakacjach. Jesienią prace w parlamencie i może jeszcze w tym roku ustawa wejdzie w życie – zapowiada wiceminister Warchoł.

W jego opinii, ściganie oszukańczych firm było do tej pory nieskuteczne. – Dlatego odpowiedzialność przedsiębiorstwa powinna być natychmiastowa, bez czekania na osądzenie jego reprezentantów. Musimy chronić Polaków przed oszustwami i niedbalstwem pojedynczych firm i wielkich koncernów – wskazuje wiceminister Warchoł.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Małgorzata Rutkowska

Nasz Dziennik