logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

IPN szuka powstańców

Piątek, 7 września 2018 (03:50)

Archeolodzy Instytutu Pamięci Narodowej poszukują miejsc pochówków powstańców warszawskich w klasztorze Ojców Dominikanów.

 

Kościół i klasztor św. Jacka na warszawskim Nowym Mieście był świadkiem wielu powstańczych dramatów. To z klasztornej celi dowódca grupy AK Północ płk Karol Ziemski „Wachnowski” dowodził obroną Starego Miasta. W samym kościele i w piwnicach klasztoru działał duży szpital powstańczy. To on był celem intensywnych niemieckich bombardowań kompleksu przy ul. Freta. Szacuje się, że pod gruzami zginęło ponad tysiąc osób, zarówno żołnierzy Armii Krajowej, jak i cywilnych mieszkańców stolicy.

Pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczęli prace w poniedziałek. Potrwają one do 21 września. Poszukiwaniami kieruje archeolog Jan Jagiełło. Obecnie eksperci IPN prace poszukiwawcze prowadzą na dziedzińcu klasztornym i przyległych terenach. Udało się już odsłonić część przeszukiwanego obszaru. Pod ziemią znaleziono mury pozostałe po dawnej zabudowie. Archeolodzy spodziewają się jednak wkrótce natrafić na szczątki ludzkie.

– Poszukujemy szczątków powstańców warszawskich. W czasie Powstania istniał tam szpital, bardzo dużo osób zginęło podczas bombardowań. Zaraz po wojnie prace ekshumacyjne prowadził w tym miejscu Polski Czerwony Krzyż. Wtedy wydobyto wiele szczątków powstańców, ale z tego, co nam wiadomo, nie przeprowadzono tego całościowo – mówi „Naszemu Dziennikowi” mec. Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Piotr Falkowski

Nasz Dziennik