logo
logo

Modlitwa

Zdjęcie: margaretka.org.pl/ -

Solidarni z kapłanami

Czwartek, 27 września 2018 (02:41)

Wobec ataków na autorytet kapłana otoczmy naszych pasterzy modlitwą i wsparciem.

Uderzają w pasterzy, aby rozproszyć owce. Tak w skrócie można określić wściekłą nagonkę na księży, która wzmaga się w liberalno-lewicowych środowiskach wraz z promocją antykatolickiego filmu „Kler”.

– Nie pozwolimy zniszczyć autorytetu kapłana – deklarują osoby, które od lat zaangażowane są w konkretne dzieła modlitewnego wsparcia naszych księży.

Wśród nich jest pani Wiesława z Apostolatu Modlitwy za Kapłanów Margaretka. – Pa- trząc na to, co dzieje się i na Zachodzie, i teraz u nas, potrzeba gorliwej modlitwy za kapłanów i o nowe powołania. Bo to jest największa siła – podkreśla. Zwraca uwagę, że wszyscy musimy okazać naszą solidarność z polskimi kapłanami, bo obecne ich niszczenie może w niedługim czasie sparaliżować całe duszpasterstwo. – Razem możemy wymodlić zwycięstwo w tym ataku na duchowieństwo – zachęca pani Wiesława.

Zasianie powszechnej nieufności i podejrzliwości wiernych wobec duszpasterzy jest bardzo groźne. A na taki właśnie efekt obliczony jest obecny zamach na autorytet księży w Polsce. Odpowiedź katolicka na wszelkie prowokacyjne filmy i pseudospektakle może być tylko jedna – nasza solidarność i modlitwa za duchownych.

– O tę modlitwę trzeba z pokorą prosić, ukazywać jej moc i sens. Potrzebne jest też pogłębienie wiary – zwraca uwagę ks. dr Bogusław Nagel, krajowy duszpasterz Apostolatu Modlitwy za Kapłanów Margaretka.

Na ten kolejny atak katolik odpowiada stanowczym „nie!”. Nie pozwalamy podważać autorytetu kapłana, kpić z godności przyjętych przez niego święceń, z codziennego duszpasterskiego utrudzenia. Odpowiadamy modlitwą za kapłanów i o świętość kapłanów. W tych dniach tak wielu zupełnie niewinnych stało się celem szyderstwa i szkalujących komentarzy, wspierajmy ich modlitwą, przyjętą Komunią św., postem. Potrzebują tego. A my jesteśmy im to dłużni.

– Kiedyś pewien proboszcz powiedział do parafianina: „Mało ludzi modli się u nas za kapłanów w Margaretkach”. A parafianin na to: „Jak księża nic na ten temat nie mówią w kazaniach, to jak się mają modlić?!” – zwraca uwagę ks. dr Bogusław Nagel. Dlatego ważne jest, aby uświadamiać wiernym potrzebę modlitwy o świętość kapłanów.

Nadzieja jest ogromna i możliwości jest wiele. Oczywiście, każdy zawsze indywidualnie może modlić się za księży. Można to też robić w sposób zorganizowany. Oprócz Apostolatu Modlitwy za Kapłanów Margaretka istnieje np. też Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów, Apostolat Złota Róża podejmujący modlitwę i post za księży, diecezjalne dzieła modlitwy za kapłanów. To pomoc nie do przecenienia dla księży, którzy jeśli będą umocnieni wsparciem i modlitwą wiernych, wyjdą silniejsi z obecnej nagonki. Musimy mieć też świadomość, że w toczonym boju nie chodzi tylko i wyłącznie o autorytet kapłana w Polsce, ale o kondycję Kościoła w naszej Ojczyźnie w ogóle. Chodzi o to, aby w niedalekiej przyszłości nasze kościoły nie zaczęły świecić pustkami, by nie zabrakło nam szafarzy Najświętszych Sakramentów, przez których – tak słabe ludzkie ręce, a jednak właśnie przez nie – Chrystus chce dawać nam siebie każdego dnia na wszystkich ołtarzach świata.

Lewackie środowiska uparcie przekonują, że „Kler” Wojciecha Smarzowskiego to nie prostacka agitka, tylko film z morałem. Jakim? Że polski Kościół jest instytucją patologiczną, wręcz współczesnym pasożytem, a moralną poprawność należy zaliczyć do wyjątków u powszechnie błądzących czy wręcz upadłych kapłanów.

– Niedobrze się dzieje, ale myślę, że jeśli tyle osób modli się za kapłanów, a modli się dużo, bo Apostolat Margaretka bardzo się rozwinął, trzeba wierzyć, że będzie dobrze, że nie damy się złym mocom – mówi Małgorzata Kuś, koordynator Apostolatu Margaretka. – „Kler” to już nie pierwszy taki atak. Tylko modlitwą możemy walczyć. Bo bez kapłana w kościele to jak bez generała w wojsku. Nie ma siły, wszystko się rozpadnie – zauważa nasza rozmówczyni.

Promocja modlitwy

Jak informuje krajowy duszpasterz Margaretki, Krajowe Duszpasterstwo Apostolatu Modlitwy za Kapłanów, odpowiadając na pewien brak informacji, opracowało niewielką książeczkę o swoim ruchu. – Drukujemy także blankiety, plakaty, organizujemy wiele spotkań: w Krakowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Niepokalanowie i innych miejscach. Staramy się o promocję modlitwy i ruchu, bo tylko ten, kto spotkał się z Margaretką, może się w niej modlić – dodaje kapłan.

Pielgrzymka

Już po raz trzeci członkowie tego szczególnego apostolatu modlitewnego spotkają się na dorocznej ogólnopolskiej pielgrzymce w Łagiewnikach 13 października pod hasłem „Święty Jan Paweł II i błogosławiony ksiądz Michał Sopoćko”. Celem ich pielgrzymowania jest wspólna modlitwa za kapłanów, której szczytem będzie Eucharystia pod przewodnictwem ks. abp. Marka Jędraszewskiego. Wcześniej konferencję wygłosi ks. Andrzej Kozakiewicz, kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Podczas Eucharystii relikwie bł. ks. Michała zostaną przekazane Apostolatowi Margaretka. Pielgrzymka zakończy się Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Potrzebujemy sakramentów

Jak zwraca uwagę ks. dr Bogusław Nagel, jedynie patrząc na kapłana i Kościół przez pryzmat wiary, można trwać wiernie na modlitwie za duszpasterzy, nie tracąc jej zasadniczego motywu. To w końcu kapłan towarzyszy nam od momentu chrztu św., poprzez kolejne sakramenty, aż do końca ziemskiej drogi do Domu Ojca. Czy pamiętamy, że bez nich, bez ich codziennej posługi zaniknie sakramentalny krwioobieg Kościoła, a my sami zaczniemy umierać duchowo bez spowiedzi i Komunii Świętej.

Monika M. Zając

Nasz Dziennik