logo
logo

Prawo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Obrazili. Nie przeproszą?

Sobota, 6 października 2018 (03:00)

Niemiecka gazeta nie chce odpowiadać za użycie określenia „polskie obozy”. 

Stowarzyszenie Patria Nostra skierowało do niemieckiej gazety „Westfälische Nachrichten” wniosek o sprostowanie tej nieprawdziwej informacji. To regionalne pismo w jednym ze swoich artykułów nazwało „polskim obozem” Sobibór. – Zażądaliśmy przeprosin i wpłaty 50 tys. euro na rzecz Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych – wyjaśnia prezes Patria Nostra mec. Lecha Obara.

W odpowiedzi do niemieckiego sądu trafił wniosek wydawcy gazety o ustalenie, czy w ogóle polska strona może składać takie żądania. – To jest pozew o ustalenie, że nie mamy prawa domagania się przeprosin i kwoty 50 tys. euro za posłużenie się określeniem „polski obóz koncentracyjny” – mówi „Naszemu Dzienikowi” mec. Szymon Topa ze Stowarzyszenia Patria Nostra.

– Jest to ich reakcja na nasze wezwanie, Stowarzyszenia Patria Nostra, które zostało skierowane do „Westfälische Nachrichten” z żądaniem opublikowania przeprosin i uiszczenia wskazanej kwoty. Domagają się ustalenia, że nasze roszczenie nie istnieje – wskazuje Topa. – Ma to na celu uprzedzenie w wytoczeniu powództwa przed sądem polskim – uważa radca prawny.

We wniosku pojawia się argumentacja, że ocena polskich roszczeń podlega niemieckiemu prawu. – A prawo niemieckie nie przewiduje tego typu roszczeń. W związku z tym oczekują od sądu niemieckiego, że ustali on, iż Stowarzyszenie nie ma takiego roszczenia, czyli żądania przeprosin i nakazania przekazania na cel społeczny określonego świadczenia – tłumaczy mec. Topa.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Zenon Baranowski

Nasz Dziennik