logo
logo

Historia

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Przystanek Niepodległość

Sobota, 3 listopada 2018 (04:00)

IPN zaprasza do Przystanku Historia na ul. Marszałkowską w Warszawie, gdzie przez cały tydzień odbędzie się szereg imprez w związku z obchodami 100-lecia niepodległości.

 

– Tych działań nie chcemy ograniczać tylko do jednego dnia czy wydarzenia – mówi nam dr Jarosław Szarek, prezes IPN. Między 5 a 10 listopada Przystanek Historia zmieni się w Przystanek Niepodległość. – Teraz zapraszamy wszystkich na ul. Marszałkowską, na nasz Przystanek Historia w Warszawie, gdzie czerwonym tramwajem przyjedzie Józef Piłsudski, wysiądzie na tym przystanku, który na ten tydzień przyjmie nazwę Przystanku Niepodległość. Przez cały tydzień będą wykłady, pokazy filmów, gry, puzzle – wylicza Szarek. Obchody w Przystanku Niepodległość potrwają do 10 listopada, kiedy odbędzie się tutaj piknik edukacyjny dla rodzin „Zagraj i wygraj Niepodległość”.

Szarek podkreśla, że chodzi o pokazanie, szczególnie młodemu pokoleniu, „czym jest niepodległość”. – Żeby ta refleksja pozostała, jaką ona miała wartość, jaką cenę za to płaciliśmy – wyjaśnia.

Prezes IPN wskazuje, że to tylko część obchodów organizowanych przez Instytut. Różne wydarzenia trwają już od dłuższego czasu.

– Obliczaliśmy – na pewno pięćset, a niektórzy mówią, że nawet tysiąc tych przedsięwzięć organizuje Instytut Pamięci Narodowej. I nie kończymy tego – zaznacza Szarek. – Przygotowania i realne działania zaczęliśmy już dwa lata temu. Pierwsze to był cykl debat belwederskich, co kwartał spotykaliśmy się z historykami, idąc tym szlakiem, którym szli nasi przodkowie. Ich zwieńczenie nastąpi 17 listopada na Zamku Królewskim z obecnością pana prezydenta. Wtedy zaprezentujemy też wystawę IPN pt. „Gen Wolności”. I książkowy pomnik, sześć albumów o ojcach niepodległości – Piłsudskim, Dmowskim, Paderewskim, Daszyńskim, Witosie i Korfantym – mówi prezes IPN.

Drogi Czytelniku,

zapraszamy do zakupu „Naszego Dziennika” w sklepie elektronicznym

Zenon Baranowski

Nasz Dziennik