logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Chmury nad ustawą

Piątek, 7 grudnia 2018 (02:13)

Pracownicy handlu obawiają się, że rządzący pod presją lobby wielkich sieci zawieszą ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę.

Wraz z początkiem nowego roku zmieni się system obowiązywania zakazu handlu w niedzielę. Od 1 stycznia sklepy będą otwarte tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Z kolei od 2020 r. tego dnia nie będzie można już zrobić zakupów. Zbliżający się termin przejścia do kolejnego etapu realizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni uaktywnił przeciwników tego rozwiązania.

W środę poselskie poprawki, które uszczelniały zakaz i nie pozwalały na otwieranie w niedzielę sklepów jako „placówek pocztowych”, zostały zdjęte z porządku obrad. Decyzję o tym podjął marszałek Marek Kuchciński. Zażądał od posłów kolejnej ekspertyzy, która przedstawiałaby skutki tej regulacji.

Na tę wiadomość z optymizmem zareagowali przedstawiciele sieci handlowych. W tym roku Sejm zbierze się jeszcze tylko raz: w środku przyszłego tygodnia. Jeżeli wspomniana opinia nie dotrze do Marka Kuchcińskiego na czas, to prace nad nowelizacją opóźnią się, a możliwość prowadzenia handlu w niedzielę w „placówkach pocztowych” będzie trwać. Zaskoczona obecną sytuacją jest „Solidarność”.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Rafał Stefaniuk

Nasz Dziennik