logo
logo

Pod
patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Sesja dla trzeźwości

Wtorek, 19 lutego 2019 (03:30)

„Młodzi trzeźwi i wolni” – to tytuł sympozjum naukowego, które w ramach Wiosennej Sesji Apostolstwa Trzeźwości odbędzie się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

 

Sytuacja jest zatrważająca. Główny Urząd Statystyczny informuje, że w 2017 r. jeden Polak wypijał średnio 3,3 l mocnego alkoholu. Gdy rok wcześniej było to 2,5 l. Wzrasta także spożycie piwa. W 2015 r. jeden Polak statystycznie wypijał 80,7 l tego napoju, to w 2017 r. ilość ta wzrosła do 98,5 l na osobę rocznie!

– Alkohol i uzależnienia od niego to tylko część problemu. Są jeszcze różnego rodzaju używki. Niektóre osoby sięgają po nie z ciekawości. Niektóre z bólu egzystencjalnego, bo ich głód miłości jest niezaspokojony przez najbliższych. W ten sposób starają się uciec w inny świat. Alkohol, narkotyki czy dopalacze coraz częściej stają się codziennością młodzieży – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” o. Oskar Puszkiewicz OFM, sekretarz Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

W poniedziałek i wtorek, 25 i 26 lutego 2019 r., w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (ul. Droga Starotoruńska 3) w ramach Wiosennej Sesji Apostolstwa Trzeźwości odbędzie się Sympozjum „Młodzi trzeźwi i wolni”. Podczas tego spotkania wybitni eksperci poszukają odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób ustrzec młodzież przed różnego rodzaju używkami. – Uważamy, że podjęcie tego zagadnienia jest konieczne. Jako osoby, które zajmują się tematem uzależnień i przeciwdziałania im obserwujemy, jak młodzież coraz chętniej sięga po alkohol lub środki odurzające – podkreśla o. Puszkiewicz OFM.

Ludzie młodzi są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo stania się niewolnikami różnego rodzaju używek. – Jest to dzisiaj ogromna plaga. Niestety, ale polskie rodziny wiedzą zbyt mało o uzależnieniach oraz o tym, w jaki sposób z nimi skutecznie walczyć – stwierdza w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM w Toruniu, konsultor Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. Skutki, które niesie ze sobą spożywanie alkoholu, narkotyków czy substancji psychoaktywnych, przerażają – dodają eksperci.

Podczas sympozjum poruszone zostaną m.in. tematy: uzależnień i zaburzeń behawioralnych wśród młodzieży, 25-lecia Wesela Wesel, 45-lecia AA w Polsce czy troski o młodych w świetle Narodowego Programu Trzeźwości. Zostaną także przybliżone zagrożenia płynące z nowych substancji psychoaktywnych.

Wiedza dla każdego

Ojciec Oskar Puszkiewicz OFM zwraca uwagę, że sympozjum ma charakter otwarty i może w nim wziąć udział każdy. Jednak w sposób szczególny do udziału w nim są zaproszeni młodzi ludzie, rodzice, wychowawcy i duszpasterze. – Chcemy mówić do młodzieży, aby wskazać jej właściwą drogę. Chcemy, żeby usłyszeli nas też rodzice, wychowawcy i duszpasterze trzeźwości. Tak dobieramy tematykę konferencji, żeby to jak najlepiej pomogło w pracy wszystkim tym, którzy mogą przyczynić się do obrony młodego pokolenia – zwraca uwagę o. Oskar Puszkiewicz OFM.

Z kolei o. dr Zdzisław Klafka CSsR dodaje, że podczas sympozjum przedstawiane będą także pozytywne przykłady w walce młodych ludzi z uzależnieniami. – Chcemy nie tylko ostrzegać, ale też wskazać pozytywne wzorce. Bo życie w trzeźwości zapewnia młodzieży przeżycie ich najpiękniejszego czasu na ziemi w radości i wolności – mówi ojciec rektor. – Kilka tygodni temu trzech naszych studentów poprosiło mnie, aby w obecności kapłana mogli przyrzec Bogu życie w abstynencji przez jeden rok. Takie świadectwo jest ogromnie budujące. Młodzi ludzie potrafią dawać świadectwo i chcą to robić. Z kolei ich koleżanki i koledzy zostali tym aktem bardzo umocnieni – wyjaśnia o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Więcej szczegółów dotyczących Wiosennej Sesji Apostolstwa Trzeźwości i Sympozjum „Młodzi trzeźwi i wolni” można znaleźć na stronie internetowej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu: www.wsksim.edu.pl. Zgłoszenia pod numerem telefonu: 56 650 40 00.

Rafał Stefaniuk

Nasz Dziennik