logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Obrona spuścizny Okrągłego Stołu

Poniedziałek, 25 lutego 2019 (22:31)

Z posłem Tomaszem Rzymkowskim (Kukiz’15), wiceprzewodniczącym sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold, rozmawia Mariusz Kamieniecki

Panie Pośle, co jest spoiwem Koalicji Europejskiej, jaki program łączy tak różne ugrupowania?

– Jedynym programem, który łączy Koalicję Europejską, jest obrona spuścizny Okrągłego Stołu. Jeśli popatrzymy na układ sił w ramach tej koalicji, to widać, że właściwie mamy do czynienia z reprezentacją Sejmu PRL. Mamy reprezentantów elit dawnej PZPR, SD, Znaku i chyba tylko PAX-u brakuje w tym gronie. Takie nazwiska jak np. Leszek Miller, Włodzimierz Czarzasty, Jerzy Buzek, Włodzimierz Cimoszewicz czy Marek Belka mówią same za siebie. Tych ludzi nie łączy troska o Polskę, troska o polskie interesy, a więc polityka, której życzy sobie zdecydowana większość Polaków, ale są to ludzie, którzy dali się poznać raczej jako reprezentanci obcych interesów, zwolennicy polityki zagranicznej uprawianej na kolanach.

Jaką wiarygodność i jaką szansę na sukces mają politycy, którzy jeszcze do niedawna nie mogli na siebie patrzeć, a dzisiaj idą razem?

– Wiarygodność Koalicji Europejskiej, wiarygodność polityków tworzących ten konglomerat jest zerowa – to chyba oczywiste. To jest koalicja Okrągłego Stołu i elit III RP, które dogadały się 30 lat temu, którą – dzisiaj – łączy jedno – kasa, czyli pozyskanie możliwie jak największych środków finansowych, jak najwyższych apanaży i dlatego zwierają szyki, żeby dostać się do Parlamentu Europejskiego. Natomiast jeśli chodzi o szanse tego projektu, to są oczywiście tacy, którzy twierdzą, że im większa, im szersza koalicja, tym większe są szanse na powodzenie. Osobiście tak nie uważam – zwłaszcza jeśli chodzi o ten projekt.

Czy Platforma z przybudówkami idzie na wojnę z Prawem i Sprawiedliwością?

 – Uważam, że nie do końca. W mojej ocenie, Platforma, przygotowując ten projekt, próbuje policzyć szable, zobaczyć, jak wypadnie w towarzystwie dość egzotycznej koalicji ugrupowań, które nic nie łączy, koalicji, która nie ma żadnego wspólnego mianownika, wspólnego programu, a jedynie próbuje się przeciwstawić rządzącej w Polsce Zjednoczonej Prawicy i ewentualnie w takim samym bądź podobnym składzie wystartować do jesiennych wyborów parlamentarnych. Widać są tacy, którzy uważają, że im większa, szersza koalicja, tym większe szanse na wygraną.

Jaka jest szansa, że ta koalicja – w takim składzie – przetrwa do jesiennych wyborów?

– To wszystko będzie zależało od determinacji osób tworzących ten konglomerat. Należy się spodziewać, że zaraz po wyborach do Parlamentu Europejskiego ci państwo rozejdą się do różnych frakcji w europarlamencie – oczywiście pod warunkiem, że w ogóle się tam dostaną. Natomiast nie spodziewam się, żeby te ugrupowania i wchodzące w ich skład osoby łączyło coś więcej niż niechęć do Prawa i Sprawiedliwości i chęć odsunięcia od władzy Zjednoczonej Prawicy.

Jak racjonalnie wytłumaczyć wejście do Koalicji Europejskiej Polskiego Stronnictwa Ludowego?

– To, co skłoniło PSL do wejścia do tego projektu, to obawa, że samodzielnie nie przekroczą progu wyborczego 5 procent. Wygląda na to, że strach zajrzał im w oczy i stąd taka, a nie inna decyzja i wejście w koalicję de facto Okrągłego Stołu.

Jak ten sojusz z przeciwnikami Kościoła odbierze tradycyjnie usposobiona polska wieś?

– Można powiedzieć, że tonący brzytwy się chwyta. To stare chłopskie porzekadło chyba najlepiej oddaje, z czym mamy do czynienia. Poza tym PSL już od dawna ma niewiele wspólnego z tradycją chłopską i wartościami wyznawanymi na polskiej wsi.

Jaką rolę do odegrania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a dalej w wyborach do Sejmu i Senatu ma Kukiz’15?

– Kukiz’15 z pewnością będzie przysłowiowym języczkiem u wagi w wyborach do Sejmu i Senatu, a wcześniej – w wyborach do Parlamentu Europejskiego – będziemy alternatywą dla wyborców Prawa i Sprawiedliwości. My chcemy Europy ojczyzn, my chcemy silnej Polski w zjednoczonej Europie, co więcej, nie jesteśmy eurosceptykami, ale jesteśmy eurorealistami. Ponadto – moim zdaniem – nadal będziemy trzecią siłą polityczną na polskiej scenie politycznej.

Poglądy Kukiz’15 są w dużej mierze zbieżne z programem Prawa i Sprawiedliwości…   

– I tak, i nie, bo w wielu kwestiach diametralnie się różnimy. Weźmy chociażby ostatnią konwencję Prawa i Sprawiedliwości, gdzie widać dosyć duże różnice między nami – w sensie funkcjonowania państwa. My nie jesteśmy zwolennikami rozwiązań socjalistycznych. Osobiście jestem zwolennikiem obniżenia podatków aniżeli obdarowywania bonusami socjalnymi.

Jak zatem wytłumaczy Pan tę politykę, którą niektórzy określają polityką rozdawnictwa?

– Ja nie jestem do końca zwolennikiem tego typu rozwiązań. Bardziej interesuje mnie obniżanie podatków i podwyższenie kwoty wolnej od podatku, i różnej maści rozwiązania, które ograniczają koszty po stronie państwa – z jednej strony, a z drugiej rzeczywiście pozostawiają zwykłym obywatelom więcej pieniędzy w portfelach. I to byłoby racjonalne rozwiązanie.

Dziękuję za rozmowę.    

 

Mariusz Kamieniecki

Aktualizacja 25 lutego 2019 (22:31)

NaszDziennik.pl