logo
logo

Pod
patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Głos Wyklętych

Wtorek, 26 lutego 2019 (03:01)

Zakończył się pierwszy etap budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

– 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, symbolicznie odbierzemy klucze do naszej przebudowanej siedziby i oficjalnie zakończymy pierwszy etap prac – informuje „Nasz Dziennik” Jacek Karczewski, dyrektor pierwszego w Polsce Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Gmach dawnego więzienia nabrał nowoczesnego charakteru, ale jednocześnie zachowano szereg detali związanych z jego przeszłością. W kompleksie muzealnym powstała sala kinowa na 120 osób, wzniesiono też nowy budynek, w którym znajdą się archiwum, biura, a na poziomie -1 pierwsza część wystawy stałej.

Koncepcja stałej ekspozycji już jest gotowa i obejmie dzieje oporu przeciwko okupantom od 1939 roku. Historie żołnierzy podziemia antykomunistycznego zostaną ukazane przy użyciu nowych mediów i interaktywnych rozwiązań. Poruszającym elementem wystawy będą wypowiedzi świadków historii zarejestrowane na nagraniach.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce nadal gromadzi relacje i pamiątki od bliskich Niezłomnych. – W ostatnich latach wielokrotnie przekonywałem się, że najbardziej fascynujące historie, domagające się opowiedzenia szerszej publiczności, tkwią w domach, w rodzinnych archiwach i albumach – mówi Jacek Karczewski.

Przez cały weekend 1-3 marca siedziba muzeum przy ul. Traugutta 19 będzie otwarta dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć budynek wyjątkowej placówki. 

Beata Falkowska

Nasz Dziennik