logo
logo

Wojsko

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Wakacje w mundurze

Piątek, 19 kwietnia 2019 (08:14)

Uczniowie, studenci i nauczyciele będą mogli odbyć specjalne szkolenie obrony terytorialnej bez konieczności rezygnacji z zajęć edukacyjnych.

 

Wojska Obrony Terytorialnej ruszają z nowym projektem – „Wakacje z WOT”. To 16-dniowe szkolenie zakończone przysięgą wojskową. – Projekt „Wakacje z WOT” jest ukłonem w stronę uczniów szkół ponadgimnazjalnych, studentów oraz nauczycieli, którzy w czasie trwania nauki nie mogą wziąć udziału w 16-dniowym szkoleniu podstawowym. Pomysł na szkolenie w tym okresie to złoty środek na to, aby pogodzić naukę, pracę zawodową i życie rodzinne z realizacją swoich życiowych planów – mówi „Naszemu Dziennikowi” por. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

Pierwsze szkolenie w czasie wakacji w podkarpackiej brygadzie rozpocznie się już 22 czerwca i potrwa do 7 lipca 2019 r. – Pierwszy dzień to przyjęcie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz dopełnienie wszystkich formalności ewidencyjnych. Zwykle w tym samym dniu ochotnicy poddawani są także testowi oceny sprawności fizycznej, który obejmuje „test wejściowy” z wychowania fizycznego oraz badanie współczynnika budowy ciała – podkreśla por. Witold Sura.

Podczas 16 dni szkolenia instruktorzy największy nacisk kładą na naukę praktycznych umiejętności: posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz szkolenie z pierwszej pomocy medycznej. – Szkolenie taktyczne integruje wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych. Priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka prowadzenia ognia. W ostatnim dniu żołnierze odbędą egzamin końcowy. W tym czasie każdy terytorials wykona wiele zadań taktycznych i ogniowych po wyznaczonej pętli. Ukoronowaniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 7lipca w Lubaczowie – wyjaśnia rzecznik. Mimo że szkolenie rusza z końcem czerwca, to jednak wszyscy chętni do wzięcia w nim udziału powinni już teraz pomyśleć o dopełnieniu formalności. Pierwszy krok to wizyta w Wojskowej Komendzie Uzupełnień, gdzie należy złożyć wniosek o przyjęcie do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Można również wypełnić formularz elektroniczny na platformie ePUAP, czyli Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej. – Ten dokument jest podstawą do rozpoczęcia procedury powołania – stwierdza por. Witold Sura.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Rafał Stefaniuk

Aktualizacja 19 kwietnia 2019 (08:14)

Nasz Dziennik