logo
logo

Pod
patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: Izba Pamięci Generała Kuklińskiego/ -

Noc w Muzeum Generała Kuklińskiego

Sobota, 18 maja 2019 (03:35)

Dziś odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. To znakomita okazja, by zwiedzić w szczególnej atmosferze Warszawską Izbę Pamięci Generała Kuklińskiego. 

Na turystycznym szlaku pomiędzy Zamkiem Królewskim a Rynkiem Starego Miasta, od godziny 19.00 do północy, zwiedzający poznają misję generała Kuklińskiego, jego patriotyczne motywy – dlaczego zdecydował się zaryzykować dobrobyt i bezpieczeństwo dla Ojczyzny, a także konspiracyjne metody, które stosował, pomagając USA w wygraniu zimnej wojny.

W jednej z urokliwych kamieniczek na małym placu, na tyłach archikatedry św. Jana, prezentowana jest unikalna ekspozycja, której pomysłodawcą i inicjatorem przed trzynastoma laty był prof. Józef Szaniawski, doktor historii, prawny pełnomocnik Ryszarda Kuklińskiego w Polsce, ostatni więzień polityczny PRL. Dla osób poruszonych historią powojennej Polski od samego początku miejsce to stało się ważnym punktem na mapie Warszawy. Zmodernizowana w ubiegłym roku Izba szczegółowo ukazuje warunki geopolityczne, w których wysoki rangą oficer Ludowego Wojska Polskiego zdecydował się na podjęcie konspiracyjnej działalności przeciwko Związkowi Sowieckiemu, którego strategiczne plany III wojny światowej miały uczynić z Polski atomowe pobojowisko.

Plany ZSRS zwiedzający poznają nie tylko z wykładu i oryginalnych map z czasów Układu Warszawskiego, lecz także z ust samego generała Ryszarda Kuklińskiego, którego wypowiedzi można wysłuchać na multimedialnych ekranach. Obejrzeć można również specjalnie opracowany film pokazujący ruchy wojsk w pierwszych dniach III wojny światowej. Atrakcją jest też gra z użyciem gogli wirtualnej rzeczywistości. Wykorzystujący to narzędzie będą mogli zasiąść przed prawdziwym biurkiem Kuklińskiego w wirtualnym gabinecie Sztabu Generalnego i wcielić się w rolę Jacka Stronga.

Wystawa główna muzeum Kuklińskiego została rozbudowana w 2018 roku, dotychczasową ekspozycję znacznie poszerzono. Niemniej najważniejszym dokumentem pozostaje, odtajniony po latach, unikatowy Plan Operacji Zaczepnej Frontu Nadmorskiego z 1970 roku, zatwierdzony przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Ukazuje on pierwsze dni III wojny światowej z pozycji ofensywnej Układu Warszawskiego i LWP, które miałoby pełnić rolę mięsa armatniego dla sowieckich marszałków i generałów. Dostęp do tego typu informacji jest niespotykany i pozwala dokładniej zrozumieć ideową motywację „pierwszego polskiego oficera w NATO”, skazanego w okresie reżimu komunistycznego na karę śmierci, pozbawienie praw publicznych oraz konfiskatę mienia, a uniewinnionego dopiero przez wolną Rzeczpospolitą Polską. Historia ta porusza tym bardziej, że wciąż trwa walka o jego dobre imię.

Warto również podkreślić, że nie tylko raz czy kilka razy w roku, ale zawsze, do Izby Pamięci Generała Kuklińskiego wstęp jest bezpłatny. W tygodniu, od środy do piątku, muzeum przy ul. Kanonia 20/22 jest czynne dla zwiedzających od godz. 15.00 do 18.00, natomiast w weekendy od godz. 12.00 do 17.00.

Filip Frąckowiak

Nasz Dziennik