logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Oskarżeni w sprawie oszustw „na wnuczka” i „na policjanta”

Wtorek, 11 czerwca 2019 (13:10)

11 osób zostało oskarżonych przez poznańską prokuraturę w sprawie oszustw „na wnuczka” i „na policjanta”. Oskarżeni oszukali 45 osób, wyłudzając od nich łącznie prawie milion złotych. Akt oskarżenia w tej sprawie został już skierowany do sądu.

Jak poinformował we wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Michał Smętkowski, Prokuratura Rejonowa Poznań – Stare Miasto w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej tzw. oszustw „na wnuczka” i „na policjanta”.

– W sprawie tej oskarżono 11 osób, które w okresie od grudnia 2016 roku do marca 2018 roku dzwoniły do losowo wybranych osób, podając się za policjanta, członka rodziny lub pracownika banku, prosiły o pomoc finansową dla najbliższych, które rzekomo miały spowodować wypadek drogowy albo mieć problemy finansowe, które muszą być natychmiast rozwiązane – tłumaczył Smętkowski.

Jak dodał, „gdy osoba pokrzywdzona wyraziła zgodę na przekazanie gotówki, pojawiał się w ich miejscu zamieszkania kurier, który odbierał pieniądze”.

Smętkowski wskazał, że przedstawiane przez sprawców historie były zmyślone i miały na celu wyłudzenie od rozmówców pieniędzy.

– Sprawcy działali w różnych konfiguracjach w ramach doskonale zorganizowanej grupy, w której każdy z nich miał ściśle określone zadania. Jeden wykonywał telefon, inny odbierał pieniądze od pokrzywdzonych, które następnie przekazywał kolejnej osobie – podał prokurator.

Śledczy ustalili, że oskarżeni, działając w ten sposób, oszukali 45 pokrzywdzonych, którzy stracili w sumie prawie milion złotych, a z popełniania przestępstw oskarżeni uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Sprawcy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw, paserstwa, jak również „prania brudnych pieniędzy”. Za zarzucane im czyny grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

JG, PAP

NaszDziennik.pl