logo
logo

Pod
patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Piękne rodziny

Niedziela, 16 czerwca 2019 (20:10)

Chrześcijańska rodzinna jest radosna, otwarta na życie. To pokazali uczestnicy Pikniku Rodzinnego, który odbył się w sobotę przed oknem papieskim w Krakowie.

Spotkanie miało miejsce w roku 25. rocznicy ogłoszenia  „Listu do rodzin” św. Jana Pawła II. To również podkreślał ks. dr Paweł Gałuszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitarnej w Krakowie, duszpasterz kobiet.

– Święty Papież wskazał w tym liście, że rodzina jest podstawową drogą Kościoła. Kościół to rodziny, Kościół to Wy, którzy w rzeczywistości dnia codziennego wychowujecie swoje dzieci, zmagacie się z różnymi trudnościami, przeżywacie radości – mówił ks. Paweł Gałuszka.  – Na tym pikniku chcemy promować chrześcijańską rodzinę, chcemy dziękować Panu Bogu, dziękować św. Janowi Pawłowi II za to, że 25 lat temu tak jasno przypomniał najważniejsze rzeczy, które dotyczą życia rodzinnego, małżeńskiego – zaznaczył.

Na zaproszenie organizatorów do udziału w pikniku odpowiedziało wielu rodziców wraz z dziećmi. Wśród uczestników byli też dziadkowie z wnukami, ale również osoby samotne. Udział we wspólnej zabawie wzięły także m.in. mamy z dziećmi, podopieczne obecne i byłe Domu Samotnej Matki prowadzonego  przez Siostry Nazaretanki przy ul. Przybyszewskiego 39 w Krakowie, w domu, przy którym mieści się okno życia otwarte jako pierwsze w Polsce.

Wiele atrakcji

W programie były dwa quizy: patriotyczny i  o świętych Krakowa. Przed publicznością z pokazem akrobatyki wystąpiły Jagódki z PKS Jadwiga, dla zgromadzonych zaśpiewał zespół Promyczki Dobra z Nowego Sącza. Można było wziąć udział w  warsztatach artystycznych. Odbyły się też kreatywne warsztaty misyjne. Poprowadziły je siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera założonego przez bł. Marię Teresę Ledóchowską. Obecni na pikniku  zostali zaproszeni m.in. do modlitwy „Zdrowaś Maryjo” w języku ibo (igbo) za prześladowane za wiarę rodziny chrześcijańskie w Nigerii.

Prezentację multimedialną o warunkach życia nigeryjskich rodzin, nauki i obowiązkach tamtejszych dzieci przedstawiły rodowite Nigeryjki, siostry klawerianki Syntia i Antonia.  – Nasze zgromadzenie służy misjom – zaznacza s. Bożena Najbar SSPC z Wydziału Duszpasterstwa Misyjnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie.  

Dużym zainteresowaniem ze strony najmłodszych cieszyły się też dmuchane zjeżdżalnie. Była zatem darmowa zabawa na „dmuchańcach”, ale również bezpłatny grill i napoje.

– Organizatorzy zadbali o wszystko – podkreśla Bogumiła z Krakowa. – Cieszymy się, że jesteśmy na tym pikniku, to czas rodzinnej zabawy – mówi Bogumiła, która przyszła ze swoimi dziećmi: Idzim, Teodorem i Jadwigą.

Pytania dzieci

W centrum spotkania były dialogi dzieci z ks. abp.  Markiem Jędraszewskim. Metropolita krakowski odpowiadał na zadane przez dzieci pytania, w tym bardzo trudne. – Dlaczego niektórzy ludzie nie chcą mieć dzieci? – zapytał księdza arcybiskupa Maciek z Krakowa.  

– Takim ludziom  musimy bardzo współczuć, że tylko chcą myśleć o sobie i dla nich dziecko jest przeszkodą do robienia własnej kariery, osiągania własnego szczęścia. Pan Jezus uczy nas, że jesteśmy szczęśliwi tylko wtedy, kiedy czynimy dobro dla innych ludzi, także wtedy, kiedy to dobro czynimy dla dzieci – tłumaczył ksiądz arcybiskup.  Zwrócił jednocześnie uwagę, że czasem małżeństwa bardzo chcą i z różnych powodów dzieci mieć nie mogą, i to jest dla nich źródłem cierpienia i bólu.

Dzieci pytały księdza arcybiskupa m.in., gdzie będzie spędzał wakacje, jaki jest jego ulubiony święty i dlaczego. – Mam kilku takich świętych bliskich mojemu sercu – wyznał metropolita krakowski i wymienił Matkę Bożą, swojego patrona od chrztu  św. Marka oraz św. Jana Pawła II.

Nie jesteśmy sami

Na zakończenie dialogów dzieci wręczyły metropolicie krakowskiemu prezent – laurkę symbolizującą okno papieskie w nawiązaniu do miejsca pikniku.

– Ponieważ nasz syn Maciek miał zadać pytanie metropolicie krakowskiemu, wybraliśmy się na piknik całą rodziną. Atmosfera spotkania jest bardzo miła, radosna, jest to  zabawa nawet dla bardzo małych dzieci – mówi pani Basia.

Wraz z mężem Dariuszem  wywalczyli drugie miejsce w konkursie patriotycznym.

– Otrzymaliśmy grę, sześć wejściówek na termy i wejściówki do Muzeum św. Jana Pawła II w Wadowicach – wylicza pan Darek. Małżeństwo było na pikniku ze swoimi dziećmi: Elą, Marysią, Zosią, Maćkiem i Anią. Jak zaznaczają zgodnie małżonkowie, ich obecność to świadectwo, ale też umocnienie wiary. – Nie jesteśmy sami, widzimy, że wiele rodzin myśli podobnie jak my – podkreślają.

Spotkanie zorganizował Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitarnej w Krakowie. W organizację pikniku włączyło się kilka wspólnot i stowarzyszeń archidiecezji krakowskiej, a także sponsorzy.    

Galerię z wydarzenia można zobaczyć TUTAJ

Małgorzata Bochenek

Aktualizacja 27 czerwca 2019 (11:03)

NaszDziennik.pl