logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Poznamy nazwiska ofiar

Poniedziałek, 17 czerwca 2019 (14:37)

Po tylu latach po raz pierwszy – oprócz nazwisk ofiar totalitaryzmu komunistycznego, sowieckiego, niemieckiego – poznamy nazwiska ofiar ukraińskich nacjonalistów – powiedział prezes IPN Jarosław Szarek podczas poniedziałkowej uroczystości wręczania not identyfikacyjnych rodzinom ofiar.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezes IPN podkreślił, że „na wschodnich ziemiach RP, na Wołyniu zamordowano około 130 tysięcy naszych rodaków. Z powierzchni ziemi zniknęło około 4 tysięcy wiosek. Pomordowanych w tak okrutny sposób złożono do – jak szacujemy – około 10 tysięcy jam grobowych” – mówił.

– Dzisiaj jest ten dzień niezwykły, dzień zwycięski. Niektórzy z nas mają jeszcze w pamięci niezwykłą uroczystość sprzed dwóch tygodni, kiedy w Starym Grodkowie IPN postawił sześciometrowy krzyż w miejscu, gdzie zamordowano podkomendnych kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”. Dzisiaj zobaczymy twarze niektórych z jego podkomendnych – powiedział Szarek.

– Niezłomni, Żołnierze Wyklęci, w czasach ich walki niewiele było momentów zwycięstw, radości. Później nadszedł czas niepamięci. Ale przyszło zwycięstwo. To z ich krwi jest wolna niepodległa Polska. Niektórzy mówią, że za dużo mówimy o tym pokoleniu, za dużo uroczystości, że to wszystko spowszednieje. Nam to nie spowszednieje, bo nam Polska nie spowszednieje. Pójdziemy, aż znajdziemy wszystkich, zawołamy po imieniu; taki jest nasz obowiązek, to jest nasza wdzięczność – podkreślił prezes IPN.

Podczas uroczystości ogłaszane są nazwiska 24 osób, które zostały odnalezione i zidentyfikowane przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Są to osoby, które były ofiarami reżimu komunistycznego oraz zbrodni dokonanych przez Ukraińską Powstańczą Armię.

JG, PAP

NaszDziennik.pl