logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Sejm: Uchwała potępiająca antykatolickie akty nienawiści

Wtorek, 18 czerwca 2019 (12:36)

Projekt uchwały „w sprawie potępienia wszelkich aktów nienawiści i pogardy antykatolickiej” trafił do Sejmu. O przyjęcie uchwały wnioskują posłowie Kukiz’15, a jej autorem jest zbliżony do ugrupowania Prawica Rzeczypospolitej niezależny poseł Jan Klawiter.

Na tekst projektu składa się jedno zdanie: „Sejm Rzeczypospolitej zdecydowanie potępia wszystkie akty nienawiści i pogardy antykatolickiej i wzywa do ich potępienia wszystkie podmioty życia publicznego: państwa i organizacje międzynarodowe, władze publiczne i ośrodki opinii społecznej”.

W uzasadnieniu złożenia projektu przypomina się, że katolicyzm i katolicy są ofiarami notorycznych prześladowań i wrogości w wielu miejscach świata. „Mimo to, nienawiść antykatolicka nie została do tej pory wprost potępiona, co samo w sobie stanowi wyraz pogardy antykatolickiej” – brzmi uzasadnienie projektu.

Projekt przypomina o niedawnych „drastycznych aktach nienawiści antykatolickiej”, jakimi były atak nożownika na ks. Ireneusz Bakalarczyka we Wrocławiu oraz „profanacje w czasie ostatnich manifestacji politycznego ruchu homoseksualnego”.

Zdaniem wnioskodawców, świadczy to o potrzebie jednoznacznego nazwania i potępienia wszystkich tych przejawów wrogości wobec ludzi i wspólnot, które mają prawo do pokoju społecznego, poszanowania swej godności i bezpieczeństwa.

JG, KAI

NaszDziennik.pl