logo
logo

IPN

Zdjęcie: NAC/ Inne

Powstaje mapa terroru

Piątek, 21 czerwca 2019 (02:57)

Specjalny zespół zbada aparat terroru okupacyjnego z czasów II wojny światowej.

W Instytucie Pamięci Narodowej powołano pełnomocnika ds. prowadzenia badań nad terrorem okupacyjnym na ziemiach polskich w latach 1939-1945.

Pełnomocnikiem został dr Rafał Leśkiewicz, który ma stworzyć kilkudziesięcioosobowy zespół badawczy. „Główne zadanie pełnomocnika to organizacja prac zespołu historyków i archiwistów prowadzących badania nad strukturami niemieckiego i sowieckiego aparatu represji na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej oraz badania skali terroru okupacyjnego, w tym strat osobowych poniesionych przez obywateli polskich” – informuje IPN.

– Moją rolą jest zebranie kilkudziesięciu osób, które w skali całego kraju takie badania będą prowadziły. W ocenie kierownictwa IPN zaistniała potrzeba powołania komórki zarządzającej tym projektem o charakterze historyczno-edukacyjno-dokumentacyjnym – i taka jest moja rola, aby prace takiego zespołu zorganizować – wyjaśnia w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr Leśkiewicz.

Zespół jest już w trakcie tworzenia. Pierwsze efekty jego prac mają być widoczne przed 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

– W dużej mierze będziemy się koncentrowali na przygotowaniu kalendarium represji. Na gromadzeniu dokumentów, na przygotowywaniu repozytorium cyfrowego dokumentów pokazującego konkretne przypadki represji, z tłumaczeniami na język rosyjski, niemiecki i angielski – mówi dr Leśkiewicz. Zespół chce też eksponować wyroki, które były wydawane przez sądy polskie i alianckie wobec niemieckich zbrodniarzy. – Takich wyroków jest całkiem niemało – wskazuje nasz rozmówca.

– Bez wątpienia jednym z kluczowych elementów naszych prac będą właśnie rozwiązania cyfrowe, w postaci aplikacji, systemów informatycznych, poprzez które chcemy prezentować wyniki badań – dodaje pełnomocnik.

Zenon Baranowski

Nasz Dziennik