logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: / -

To akt okrucieństwa

Czwartek, 18 lipca 2019 (11:27)

Chcemy zabrać głos wobec dramatu śmierci głodowej chorego człowieka, sprowokowanej w szpitalu. Stanowisko specjalistów Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich jest wyrazem protestu wobec nieludzkiego potraktowania pacjenta.

Stanowisko Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich wobec zaniechania żywienia chorego Vincenta Lamberta

 

  1. Jesteśmy oburzeni i przygnębieni decyzją lekarzy, którzy od dnia 3.07.2019 r. zaniechali odżywiania i nawadniania, skazując na śmierć głodową Vincenta Lamberta – pacjenta Kliniki Uniwersyteckiej w Reims we Francji.
  2. Działania zespołu medycznego w ostatnich 9 dniach życia Vincenta są sprzeczne z prawami człowieka i zasadami etyki lekarskiej, są formą eutanazji i aktem okrucieństwa wobec pacjenta i jego rodziców. Niszczy to wizerunek lekarza i podważa zaufanie do naszego zawodu.[1]
  3. Nie jest uporczywą terapią żywienie przez sondę i pojenie wodą pacjenta z zachowanym samodzielnym oddechem oraz minimalną świadomością.[2]
  4. Żaden wyrok sądowy ani opinia specjalistów nie usprawiedliwiają działań zmierzających do zakończenia życia chorego, pozbawienia go jedzenia, picia i pomocy najbliższych oraz odbierania mu możliwości leczenia i rehabilitowania w innym ośrodku medycznym.
  5. Mamy nadzieję, że historia choroby i śmierci głodowej Vincenta Lamberta oraz walka jego rodziców i tysięcy ludzi na całym świecie o jego ocalenie przyczynią się do ochrony życia i godności innych ciężko chorych pacjentów.

W imieniu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich;

  • dr n. med. ELŻBIETA KORTYCZKO, Prezes KSLP, specjalista pediatrii i neonatologii
  • prof. BOGDAN CHAZAN, Wiceprezes KSLP i Prezes Oddz. Mazowieckiego, specjalista ginekologii i położnictwa
  • lek. ANNA GRĘZIAK, Honorowy Prezes KSLP, anestezjolog, członek Zespołu przy Rzeczniku Praw Pacjenta ds. oprac. standardów postępowania w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia
  • lek. GRAŻYNA RYBAK, Delegat Oddz. Mazowieckiego KSLP, specjalista pediatrii
  • lek. MARZENNA KOSZAŃSKA, Wiceprezes Oddz. Mazowieckiego KSLP, specjalista pediatrii

 

[1] Kodeks Etyki lekarskiej Art. 2, pkt. 1.2.3 Art. 31 i 32

[2] Definicja Uporczywej Terapii Konsensus Polskiej Grupy Roboczej ds. Problemów Etycznych Końca Życia, „Medycyna Paliatywna w Praktyce”, 2008, 2, 3, 77–78

 

Vincent Lambert zmarł śmiercią głodową w szpitalu w Reims w czwartek, 11 lipca 2019 r. Stało się to po decyzji lekarzy o zaniechaniu jego odżywiania i nawadniania.

Przez blisko 11 lat mężczyzna pozostawał w stanie minimalnej świadomości po tym, jak uległ wypadkowi drogowemu. Odbierał jednak sygnały z zewnątrz, samodzielnie oddychał, reagował na bodźce, a nawet płakał. Musiał być karmiony oraz pojony przez specjalną aparaturę.

RP, http://kslpmazowsze.pl/?p=4609#more-4609

NaszDziennik.pl