logo
logo

Zdjęcie: ofiary.ipn.gov.pl/ Inne

Władzom Gdańska zabrakło empatii?

Czwartek, 1 sierpnia 2019 (22:31)

Ani „radosny pochód”, ani „koncert”, ani „tańce” nie są odpowiednią formą uczczenia obchodów – podkreślił Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, odnosząc się do gdańskich obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 

Na oficjalnym portalu miejskim www.gdansk.pl ukazał się we wtorek materiał zapowiadający wydarzenia, które mają mieć miejsce w Gdańsku w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Informował on m.in., że na 1 września w mieście „zaplanowano »marsz życia«, czyli radosny pochód, który rozpocznie się nieopodal Teatru Szekspirowskiego. Stamtąd uczestnicy marszu przejdą pod Bramę Zieloną, gdzie zaplanowano koncert, tańce i wspólne świętowanie”. W środę rano wpis ten został zmieniony: usunięto m.in. słowa „radosny pochód” oraz „tańce i wspólne świętowanie”.

Do tej informacji w dzisiejszym oświadczeniu odniósł się gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. „Biorąc pod uwagę rangę 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, słusznie zwrócono uwagę na plany jej obchodów. Zrozumiałe zdziwienie oraz oburzenie wywołała pierwsza wersja komunikatu władz Gdańska z 30 lipca 2019 r. o obchodach planowanych przez miasto na 1 września. Ani »radosny pochód«, ani »koncert«, ani »tańce« nie są odpowiednią formą uczczenia obchodów wybuchu największego w dziejach ludzkości konfliktu zbrojnego, który pochłonął miliony istnień. Plany organizacji tego typu wydarzenia świadczą o głębokim braku empatii i zrozumienia, czym była II wojna światowa” – czytamy w komunikacie.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku podkreślił przy tym, że znaczenie tej rocznicy dla Polski jest wyjątkowe. „To my, Polacy, ponieśliśmy największe straty, zarówno materialne, jak i te nieodwracalne – osobowe. Przez pamięć o milionach ofiar, o prawdziwych bohaterach, którzy oddali życie za to, że byli Polakami, za to, że służyli odrodzonej niepodległej Rzeczypospolitej, musimy szczególnie dbać o ich godne upamiętnienie. Ofiary zbrodniczych mocarstw – Niemiec i Związku Sowieckiego ‒ nie mogą zostać zapomniane” – podkreślono w oświadczeniu.

„Pragniemy przypomnieć o dyskryminacyjnym charakterze Wolnego Miasta Gdańska wobec Polonii, o tragicznym losie obrońców Poczty Polskiej i Westerplatte, jak również o tym, że tereny przedwojennego województwa pomorskiego stały się już w pierwszych miesiącach II wojny światowej polem ludobójstwa (Zbrodnia Pomorska 1939)” – napisano w oświadczeniu. Gdański oddział IPN poinformował, że prowadzi od lat działania edukacyjne, naukowe i upamiętniające dotyczące tych wydarzeń i nieustannie zachęca miasto Gdańsk do wykorzystania tego dorobku.

„Usunięcie z oficjalnej strony internetowej Ratusza niektórych, szczególnie oburzających, fragmentów komunikatu o formie miejskich obchodów należy przyjąć z nadzieją, że gdański magistrat zachowa jednak tradycyjną formę obchodów w duchu zadumy i refleksji” – podkreślono.

RP, PAP

NaszDziennik.pl