logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Prezydent.pl/ Inne

Zmarła Jadwiga Kaczyńska

Czwartek, 17 stycznia 2013 (14:05)

Aktualizacja: Czwartek, 17 stycznia 2013 (21:47)

Jadwiga Kaczyńska – matka Jarosława i Lecha Kaczyńskich, zmarła dziś w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Miała 87 lat.

Matka prezesa Prawa i Sprawiedliwość oraz zmarłego tragicznie w katastrofie smoleńskiej prezydenta RP urodziła się 31 grudnia 1926 roku w Starachowicach. Pochodziła z rodu Jasiewiczów herbu Rawicz.

W czasie okupacji niemieckiej była sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie. Po ukończeniu studiów polonistycznych od 1953 roku pracowała w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk (PAN). Zmarła dziś matka prezesa PiS była także nauczycielką języka polskiego.

Kaczyńska była autorką publikacji, m.in. „Leon Kruczkowski. Monografia bibliograficzna" (Wrocław 1992) czy „Jan Józef Lipski. Monografia bibliograficzna” (Warszawa 2001).

W 1948 roku poślubiła Rajmunda Kaczyńskiego - porucznika Armii Krajowej i uczestnika Powstania Warszawskiego. Rok później – w 1949 roku - na świat przyszli późniejsi czołowi polscy politycy – Jarosław i Lech.

Stan zdrowia Jadwigi Kaczyńskiej znacznie pogorszył się pod koniec ubiegłego roku. Chora od dawna matka prezesa PiS wymagała stałej opieki lekarskiej, dlatego przebywała ona w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów w Warszawie.

Izabela Kozłowska

NaszDziennik.pl