logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Czas krwi i chwały

Wtorek, 10 września 2019 (14:59)

W Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie można zobaczyć wystawę „Wrzesień 1939 – czas krwi i chwały”.

Na ekspozycji, w 15 gablotach, zgromadzono oryginalne dokumenty, mapy, pamiątki i wspomnienia, które przybliżają nam tragiczne wydarzenia września sprzed 80 lat.

Podczas zwiedzania można zapoznać się oryginalnymi dokumentami sporządzonymi przez dowództwo obrony Lwowa i Warszawy z września 1939 roku czy rozkazami i meldunkami Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. Możemy przyjrzeć się korespondencji Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Edwarda Rydza-Śmigłego oraz dowiedzieć się, że tuż przed atakiem Niemców wielu niemieckich właścicieli fabryki uciekło z Polski, co zwiastowało nadchodzącą wojnę.

Przechodząc dalej, natkniemy się na dokument, który rozwiewa wszelkie wątpliwości co do planów Adolfa Hitlera wobec polskich ziem. W gablocie znajduje się kopia rozkazu Hitlera ataku na Polskę.

Oprócz pogłębienia wiedzy historycznej wystawa pozwala zaznajomić się z bardzo ciekawą postacią, o której niewielu słyszało. Jest nią amerykański filmowiec, fotograf i pisarz – Julien H. Bryan. Wraz z początkiem drugiej wojny światowej przybył do Warszawy i przez dwa tygodnie rejestrował obraz z oblężenia stolicy. W swoich filmach starannie udokumentował tragiczne wydarzenia z września 1939 roku, a także ukazał wielki heroizm Polaków i barbarzyństwo Niemców.

O działania Juliena Bryana powstał film dokumentalny Eugeniusza Starka „The Last Correspondent-Julien Bryan-The Siege of Warsaw 1939”, który jest odtwarzany dla osób zwiedzających ekspozycję.

Jednym z ostatnich punktów wystawy jest kolekcja prac przygotowanych przez dzieci na konkurs „Wojna i okupacja w oczach dziecka”. Prace były wykonane w 1946 roku przez dzieci z całej Polski i w bardzo prosty sposób przedstawiają to, czego były świadkami.

Kończąc zwiedzanie, warto zatrzymać się również przy kopii płaszcza Matki Bożej Częstochowskiej, który jest przyozdobiony 272 odznaczeniami i odznakami wojskowymi z lat 1914-1945. Płaszcz został wykonany na 600-lecie Jasnej Góry.

Wystawa „Wrzesień 1939 – czas krwi i chwały” w Centralnej Bibliotece Rolniczej będzie czynna do 22 września. Później zostanie przeniesiona do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wystawę zorganizowało Archiwum Akt Nowych we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym oraz z Archiwami Państwowymi w Poznaniu i Lesznie.

Ada Kostrubiec

NaszDziennik.pl