logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: arch./ Inne

Powstanie Styczniowe fundamentem niepodległości

Wtorek, 22 stycznia 2013 (10:15)

Koncert pt. „O Ojców grób bagnetów poostrz stal!”, konferencja naukowa czy wystawa – w ten sposób w Krakowie planowane jest uczczenie przypadającej w tym roku 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Kolejna, już 150. rocznica wybuchu tego wielkiego narodowego zrywu jest nie tylko szansą na przypomnienie historycznych faktów z 1863 roku, ale także okazją do szerszej refleksji nad niepodległościowym wysiłkiem wielu pokoleń Polaków. To dzięki ich umiłowaniu Ojczyzny i gorliwej walce o nią – mimo doznanych cierpień, porażek w starciach z potężnymi mocarstwami – doprowadzili do odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej zarówno w roku 1918, jak i w roku 1989. Dlatego też w całej Polsce organizowane są uroczystości upamiętniające 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. 

Od 18 stycznia br. w krakowskim Muzeum Narodowym otwarta jest wystawa plenerowa na krakowskich Plantach w okolicach pomnika Artura Grottgera w całości poświęcona Powstaniu Styczniowemu. Ekspozycja jest cyklem reprodukcji powstańczych: „Lithuania”, „Polonia”, „Wojna”, „Warszawa I”, „Warszawa II”. Będzie prezentowana do 31 marca 2013 roku.

W auli Głównej Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie (ul. Sławkowska 17) zorganizowana zostanie konferencja pt. „Powstanie Styczniowe jako dziedzictwo historyczne Małopolski. Małopolski szlak Powstania Styczniowego”.

Na sympozjum zapraszają: Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, Polska Akademia Umiejętności, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie oraz Małopolska Organizacja Turystyczna.

Konferencja rozpocznie się o godz. 10.30 i potrwa do godz. 14.00. Wśród prelegentów wystąpią m.in. prof. dr hab. Jan M. Małecki, członek Polskiej Akademii Umiejętności, z referatem pt. „Akademicy krakowscy i środowisko intelektualne Krakowa w Powstaniu Styczniowym”, Leszek Zegzda, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej – „Małopolski szlak Powstania Styczniowego”, czy dr Maciej Korkuć IPN, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Krakowie – „Od Powstania Styczniowego do niepodległości. Pokolenia Polaków w walce o wolność w XIX i XX w.”. Ponadto wystąpią: Jan Oberek oraz burmistrzowie: Olkusza, Miechowa, Skały, i wójt gminy Igołomia–Wawrzeńczyce.

Natomiast jutro, tj. 23 stycznia br., w Sali Koncertowej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbędzie się szczególny koncert pt. „O Ojców grób bagnetów poostrz stal!”. Początek o godz. 19.00. Jego organizatorami są: oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego, oraz Stowarzyszenie "Passionart".

IPN podkreśla, że wszystkie obchody tegorocznej rocznicy powinny nie tylko upamiętnić bohaterską walkę okupioną bolesnymi stratami, ale przede wszystkim spojrzeć na Powstanie Styczniowe w szerszej perspektywie historycznej. Bowiem to na legendzie Powstania Styczniowego i na taktycznej analizie walk powstańczych z lat 1863-1864 wychowywały się pokolenia bojowców z PPS i organizacji paramilitarnych z początku XX w., a także – jak podkreśla krakowski IPN – „pokolenia żołnierzy Legionów Polskich, Polskiej Organizacji Wojskowej i innych formacji, które wywalczyły dla Polski niepodległość w roku 1918”. Ich kontynuatorami były pokolenia żołnierzy walczących o wolność po 1939 roku i pokolenia „Solidarności”, której walkę zwieńczyła wolna Polska w końcu XX wieku.

Izabela Kozłowska

NaszDziennik.pl