logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Kogo promuje PiS

Środa, 12 lutego 2020 (16:01)

Grupa posłów PiS zgłosiła kandydaturę Roberta Jastrzębskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

W związku ze śmiercią sędziego TK Grzegorza Jędrejka od końca stycznia w TK pozostaje wakat na stanowisku sędziowskim. Jastrzębski od 2015 r. jest kierownikiem Pracowni Prawa Polskiego XX wieku, w tym od 2019 r. kierownikiem Zakładu Historii Administracji na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Z informacji, do których dotarł „Nasz Dziennik”, wynika, że na początku grudnia Jastrzębski zwrócił się z wnioskiem o zatrudnienie dr. Dominika Jaśkowca w swoim Zakładzie.

Jaśkowiec to przewodniczący Rady Miasta Krakowa, który chciał pozbawić członkostwa w kapitule przyznającej medal „Cracoviae Merenti” ks. abp. Marka Jędraszewskiego. Powodem miały być słowa prawdy metropolity krakowskiego o ideologii LGBT. Medal jest przyznawany za szczególne zasługi dla Krakowa. W jego kapitule zasiadają prezydent miasta, rektor UJ i metropolita krakowski. Ostatecznie projekt uchwały w tej sprawie krakowscy radni odrzucili. Jaśkowiec chciał, by zamiast metropolity w kapitule zasiadł powoływany przez radę miasta przedstawiciel środowisk kultury i sztuki.

– Skoro prof. Jastrzębski wnioskował o jego zatrudnienie na Uniwersytecie Warszawskim, to znaczy, że w pełni utożsamia się z jego poglądami. Nie ma innego wyjścia. On za niego w jakiś sposób ręczył. Dlatego nie rozumiem decyzji PiS o wskazaniu tego właśnie kandydata. Umieszczanie w Trybunale osoby, która akceptuje ataki na ks. abp. Jędraszewskiego, który bronił rodziny i polskiej kultury, jest niewyobrażalnym błędem i jest bardzo niebezpieczne – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr Krzysztof Kawęcki, politolog.

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa zaproponował natomiast nadanie honorowego obywatelstwa miasta Krakowa Oldze Tokarczuk, znanej z kłamliwych wypowiedzi na temat Polaków i polskiej historii.

Aneta Przysiężniuk-Parys

Aktualizacja 12 lutego 2020 (16:29)

NaszDziennik.pl