logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Sebastian Borowski/ PAP

Andrzej Duda chce uściślić prawo odnośnie adopcji

Sobota, 4 lipca 2020 (10:16)

Aktualizacja 4 lipca 2020 (10:23)

Andrzej Duda podczas dzisiejszego wystąpienia w Szawnie-Zdroju powiedział, że podpisze projekt wykluczający adopcję lub przysposobienie dzieci przez osoby będące w związku jednopłciowym.

Dziecko w Polsce – mówił Andrzej Duda w Szczawnie-Zdroju – podlega specjalnej ochronie, o czym przesądzają już obwiązujące przepisy konstytucji, ale – w tym aspekcie – wymagają one dopracowania. Szczególnej ochronie państwa – podkreślił – podlegają dzieci, kiedy rodzice są pozbawiani władzy rodzicielskiej, „dzieci, które mogą podlegać przysposobieniu, mogą podlegać adopcji”.

– Uważam, że w polskiej Konstytucji powinien się expressis verbis znaleźć zapis, że wykluczone jest przysposobienie lub adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym – powiedział prezydent w Szczawnie-Zdroju.

– Nie mam żadnych wątpliwości, że wprowadzenie do Konstytucji zapisu o wykluczeniu przysposobienia lub adopcji dziecka przez związki jednopłciowe znajdzie poparcie nie tylko wśród posłów Zjednoczonej Prawicy, ale także Konfederacji, PSL i części posłów KO – dodał  prezydent Andrzej Duda.

Wyraził przekonanie, że dla dobra dziecka taki zapis powinien istnieć, bo „w tym momencie to jest odpowiedzialność państwa za to, komu to dziecko do wychowania powierza”. – Dlatego zdecydowałam się zaproponować parlamentarzystom wprowadzenie takiego zapisu – poinformował.

Wyjaśnił też, że w najbliższy poniedziałek zostanie podpisany „odpowiedni dokument” wraz z prezydenckim projektem zmiany Konstytucji, który zostanie złożony w Sejmie. – To jest ważny element związany z ochroną dziecka, wypełniający i dopełniający pełni praw konstytucyjnych, które już dziś istnieją – podkreślił ubiegający się o reelekcję prezydent.

AB, PAP

Aktualizacja 4 lipca 2020 (10:23)

NaszDziennik.pl