– Reforma wymiaru sprawiedliwości nie jest w żadnym razie zakończona. Sporo jest jeszcze do zrobienia – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prof. Małgorzata Manowska.
Pierwsza prezes SN wskazuje m.in., że zmian wymaga kwestia sędziowskich awansów. – W moim przekonaniu konieczne jest zastąpienie dotychczasowej hierarchii wśród sędziów jednolitym stanowiskiem sędziowskim, w którego ramach awans będzie uzależniony od jakości orzekania takiego sędziego – zauważa nasza rozmówczyni.
Planowany jest projekt dotyczący tzw. spłaszczenia struktury sądów. – Jest to jedna z przygotowywanych inicjatyw. Jak to będzie wyglądało w konkretnych przepisach, to musimy poczekać na propozycje ze strony resortu sprawiedliwości. Jest jeszcze trochę zmian, które należy przeprowadzić. Strona rządowa podkreśla, że reforma wymiaru sprawiedliwości będzie kontynuowana – odpowiada „Naszemu Dziennikowi” poseł Marek Ast, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości.
Z kolei dr hab. Przemysław Czarnek wskazuje na konieczność dalszego skrócenia postępowań przed sądami. – Te procedury są absolutnie zbyt rozwlekłe – wyjaśnia konstytucjonalista i poseł PiS. Ponadto wskazuje on na konieczność zwiększenia nadzoru nad orzecznictwem poprzez lustrację pracy sędziów przez KRS.
Drogi Czytelniku,
cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.
Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

