logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: Arch./ Domena publiczna

Zbrodnie bez kary

Sobota, 1 sierpnia 2020 (02:05)

Zbrodnie na powstańczej Warszawie nadal czekają na pełne rozliczenie, a straty materialne – na zadośćuczynienie.

Dziś mija 76 lat od tego bohaterskiego zrywu. Niemcy systematycznie mordowali mieszkańców stolicy. Największe rzezie na Woli i Ochocie pochłonęły ok. 63 tys. ofiar. W sumie zginęło 150-200 tys. osób. Po Powstaniu wypędzono wszystkich mieszkańców stolicy. – Ludność była mordowana, a później wypędzona. Miasto było kompletnie wyludnione. Zostali tylko tzw. robinsonowie. Było to miejsce przypominające pustynię – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr Paweł Kosiński, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.

Historycy zauważają, że skala zbrodni na powstańczej Warszawie jest niewyobrażalna. – To, co zrobili Niemcy, to była największa masakra na ludności cywilnej w czasie II wojny światowej – po zbrodni na Żydach – mówi nam prof. Bogdan Musiał, badacz zajmujący się historią XX wieku, na stałe mieszkający w Niemczech – To była zbrodnia zemsty, zmierzająca do zatracenia, zniszczenia polskości na przyszłość – dodaje. Podczas Powstania Warszawskiego Niemcy dokonali zniszczenia 25 proc. zabudowy miasta. Po Powstaniu przez kilka miesięcy planowo wyburzono kolejne 30 proc. miasta. Na Starym Mieście po wojnie tylko jedna kamienica nadawała się do zamieszkania. – Były to, oczywiście, ogromne zniszczenia miasta, zwłaszcza że dewastowanie Warszawy nie zatrzymało się wraz z zakończeniem Powstania, ale trwało właściwie do końca okupacji niemieckiej – wskazuje historyk IPN.

Także po upadku Powstania Niemcy mścili się na Polakach. – Był to wyraźny rozkaz najwyższych czynników. Hitler i Himmler żądali, żeby Warszawa została zrównana z ziemią – wyjaśnia dr Kosiński. W ten sposób władze III Rzeszy wyrażały przekonanie, że Polacy już nigdy nie podniosą się z tej klęski.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Zenon Baranowski

Nasz Dziennik