logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Rafał Guz/ PAP

Uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis

Sobota, 1 sierpnia 2020 (17:59)

Aktualizacja: 1 sierpnia 2020 (18:43)

O 17.00, w godzinę "W", hołd powstańcom oddali przybyli na uroczystości weterani, warszawiacy, a także przedstawiciele władz, m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki

Dzisiaj po południu w asyście żołnierzy z Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki złożyli kwiaty na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” na Wojskowych Powązkach.

Podczas uroczystości obecni byli powstańcy, harcerze, a także córka generała, Jadwiga Chruściel, z którą prezydent i premier przywitali się. Kwiaty na grobie gen. Chruściela złożyli też marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis stanowią kulminacyjny punkt obchodów 76. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Uczestniczyli w nich również m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak, a także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Modlitwę w intencji poległych powstańców odmówił biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek. Dla uczczenia 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego oddano także salwę honorową.

„Nie przyszliśmy na powstańczy cmentarz, aby płakać. Tu, w tym świętym miejscu, gdzie spoczywają doczesne szczątki córek i synów nieujarzmionego miasta, chcemy otrzeć nasze łzy. Chcemy wyśpiewać Bogu pieśń wdzięczności za tych, którzy na ołtarzu ojczyzny złożyli swoje zdrowie i życie” – powiedział bp polowy WP.

Jak mówił, „u stóp pomnika Gloria Victis oddajemy cześć pokonanym, ale nie – zwyciężonym”. „Dla kolejnych pokoleń Polaków ich postawa była i nadal pozostaje źródłem mocy i wzorem do zdecydowanego działania w słusznej sprawie – w obronie wolności i godności każdego człowieka” – wskazał.

Podkreślił, że „Warszawa została zburzona, lecz nie zniszczona”. „Wierność fundamentalnym wartościom, powstańczy duch i determinacja, sprawiły, że stolica odrodziła się jak feniks z popiołów” – dodał.

Oficjalną część obchodów na Powązkach Wojskowych zakończyło odprowadzenie wojskowej asysty honorowej i pocztów sztandarowych.

AB, PAP

NaszDziennik.pl