logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: Ewa Sądej/ Nasz Dziennik

Czas wybrać życie

Czwartek, 27 sierpnia 2020 (02:05)

Dziś mija już 1000 dni, odkąd projekt „Zatrzymaj aborcję” trafił do Sejmu. Kiedy wreszcie zostanie w Polsce zakazana aborcja eugeniczna?

Każdy dzień zwłoki w pracach nad uchwaleniem prawa chroniącego życie chorych albo jedynie podejrzewanych o chorobę dzieci poczętych obciąża sumienia polityków, ale też całego Narodu. W wyniku aborcji eugenicznej rocznie ginie ponad 1000 niewinnych ludzi, to kilkoro dzieci dziennie.

Zmienić to ma projekt obywatelski „Zatrzymaj aborcję”. Likwiduje on jeden z istniejących w polskim prawie wyjątków dopuszczających aborcję. Niestety, od 1000 dni ten liczący 130 słów (sic!) projekt ustawy nie może się doczekać uchwalenia w polskim parlamencie. Pomimo że przez cały ten czas większością parlamentarną cieszy się prawica, która chętnie odwołuje się do wartości chrześcijańskich i przywiązania do Kościoła katolickiego. Nie brakuje słów i gestów, a gdy przychodzi do konkretnych czynów w sprawie obrony życia dzieci, to PiS zawodzi. Przeciąganie pracy nad popartym przez prawie milion obywateli projektem jest kompromitujące i nielojalne wobec katolickiego elektoratu.

– Stanowisko Kościoła w sprawie obrony życia i wykluczenia z polskiego prawa przesłanki eugenicznej się nie zmieniło i nie zmieni. To jest tak oczywiste, jak konieczność zachowywania wszystkich Bożych przykazań, które nie powinny być zmieniane ludzką interpretacją. Już najwyższy czas, aby wybrać życie i przyjąć ustawę „Zatrzymaj aborcję” – wzywa w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu.
Polscy biskupi nie tylko poparli od samego początku ustawę „Zatrzymaj aborcję”, ale także gdy odbywały się posiedzenia komisji parlamentarnej zajmującej się tym projektem, wzywali do uchwalenia prawa wykluczającego aborcję eugeniczną. Padały wprost słowa o potrzebie dotrzymywania składanych obietnic w tak podstawowej kwestii, jaką jest ochrona prawa do życia. 

Metropolita częstochowski zwraca uwagę, że już najwyższy czas, aby zainicjować wielki program odnowy polskich sumień w duchu Jasnogórskich Ślubów Narodu, które w tych dniach odnawialiśmy. – Przecież w nich przyrzekaliśmy, że wszyscy staniemy na straży budzącego się życia, że walczyć będziemy w obronie każdego dziecka i każdej kołyski, że dar życia uważać będziemy za najcenniejszy dar Narodu. To powinno być racją stanu każdego prawego polityka – akcentuje ks. abp Depo.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Sławomir Jagodziński

Nasz Dziennik