logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Ta przesłanka była i jest niesprawiedliwa, dyskryminująca i barbarzyńska

Wtorek, 22 września 2020 (19:43)

Aktualizacja: 22 września 2020 (19:43)

22 października Trybunał Knstytucyjny ma się zebrać i rozstrzygnąć, czy zapis ustawy o planowaniu rodziny, ochronie życia ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży dotyczący tzw. przesłanki eugenicznej jest zgodny z Konstytucją.

Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, mówi: – Obrońcy życia są bardzo zadowoleni, że wreszcie Trybunał Konstytucyjny postanowił zająć się tą sprawą, i mamy nadzieję, że ukróci zabijanie nienarodzonych dzieci, u których podejrzewa się wystąpienie niepełnosprawności. Ta przesłanka była i jest niesprawiedliwa, dyskryminująca i po prostu barbarzyńska.

Wojciech Zięba przypomnina, że w obecnym prawie jest zapis, który mówi, że można zabijać nienarodzone dzieci, jeżeli podejrzewa się wystąpienie u nich ciężkiej wady wrodzonej lub niepełnosprawność. – W warunkach szpitalnych, legalnie, w Polsce jest zabijanych rocznie ponad tysiąc dzieci, u których podejrzewa się wystąpienie niepełnosprawności – mówi i dodaje, że Konstytucja polska jasno mówi w art. 38., że Rzeczypospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia. – O tym, kiedy rozpoczyna się życie, nikt już teraz poważnie nie dyskutuje, to jest fakt naukowy, medyczny, niepodważalny. W żadnej poważnej literaturze nie ma dyskusji o tym, kiedy zaczyna się życie człowieka, to jest jasne, że ono zaczyna się w momencie poczęcia, w chwili połączenia się komórek: żeńskiej i męskiej. Jeśli Rzeczpospolita Polska w swojej Konstytucji gwarantuje prawo do życia każdemu człowiekowi, a życie człowieka zaczyna się w momencie poczęcia, to jest oczywistym, że przesłanka eugeniczna z ustawy z 1993 roku jest niezgodna z Konstytucją – mówi z mocą prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Wojciech Zięba zaznacza, że sytuacja w Trybunale Konstytucyjnym jest w tej chwili bardzo dobra. – Jesteśmy w czasie drugiej kadencji rządów PiS, członkowie Trybunału Konstytucyjnego, w zdecydowanej większości – ponieważ na 15 członków 14 zostało nominowanych za czasu rządów PiS. Mam więc nadzieję, że oni opowiedzą się za życiem i jasno wykażą, że przesłanka eugeniczna z ustawy z 1993 roku jest niezgodna z polską Konstytucją, co jest dla ekspertów oczywistą sprawą. Czekamy na werdykt. Mam nadzieję, że rozpoczniemy wtedy dyskusję na temat, jak skuteczniej i mocniej pomagać rodzinom z niepełnosprawnymi dziećmi, natomiast nie będziemy zabijać ludzi, którzy nie mają możliwości się bronić, u których podejrzewa się wystąpienie niepełnosprawności – zaznacza obrońca życia.

 

Małgorzata Pabis

NaszDziennik.pl