logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Piotr Nowak/ PAP

Prezydent Andrzej Duda: Europa powinna stać się samowystarczalna

Środa, 23 września 2020 (12:42)

Aktualizacja: 23 września 2020 (12:55)

Prezydent Andrzej Duda przebywa we Włoszech. Jest to jego pierwsza zagraniczna wizyta w obecnej, drugiej kadencji prezydenckiej.

W oświadczeniu wygłoszonym w Instytucie Spallanzaniego, który zajmuje się m.in. badaniami nad szczepionką przeciwko koronawirusowi oraz metodami leczenia COVID-19, prezydent przypomniał o zaangażowaniu polskiej misji medycznej w Lombardii w walkę z koronawirusem.

Podkreślał także rolę, którą odegrał Instytut Spallanzaniego w tej walce. Dodał, że kontynuacją tej wspólnej walki jest podpisanie umowy o współpracy między Instytutem Spallanzaniego a Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładem Higieny.

Prezydent zwrócił uwagę na istotę porozumienia w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Europy, w tym w sprawie produkcji materiałów ochronnych czy środków odkażających.

– Powinniśmy pod tym względem dzięki wspólnemu działaniu, porozumieniu się jako Europa, stać się samowystarczalni, abyśmy te środki, które są potrzebne na wypadek pandemii, mogli wyprodukować i zabezpieczyć sami, abyśmy nie musieli ich poszukiwać poza Europą – mówił prezydent.

AB, PAP

NaszDziennik.pl