logo
logo

Zdjęcie: Joanna Pędzich-Opioła/ Licencja: CC BY 2.0/ Flickr

Trudne warunki w górach

Sobota, 26 września 2020 (09:38)

Aktualizacja: 26 września 2020 (10:15)

Deszczowo i mglisto jest w Beskidach. Warunki na szlakach turystycznych są bardzo trudne – poinformował w sobotę ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR Edmund Górny. Jest ślisko i błotniście. Widoczność wysoko w górach jest znacząco ograniczona.

„Powyżej 1000 m n.p.m. widoczność jest ograniczona do 50 m. W Szczyrku dziś rano nie przekraczała ona 250 m. Zachmurzenie jest pełne i występuje mgła. Obficie pada deszcz. Określamy warunki turystyczne jako trudne i bardzo trudne. Nie zachęcamy do wycieczek” – powiedział goprowiec.

Na Markowych Szczawinach i Hali Miziowej temperatura wynosiła w sobotę rano 11 st. C. „Spodziewamy się jednak mocniejszych wiatrów, co w połączeniu z dużą wilgotnością będzie powodowało, iż temperatura odczuwalna będzie niższa” – zaznaczył ratownik dyżurny GOPR.

Turyści, wybierając się na pieszą wycieczkę, muszą mieć na nogach solidne buty. W plecaku należy znaleźć miejsce na nieprzemakalną i nieprzewiewną kurtkę. Należy zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek”, niezbędną, jeśli trzeba będzie wezwać pomoc. Może ona uratować życie.

W Beskidach działają wszystkie koleje linowe.

Trudna jest także sytuacja w szczytowych partiach Karkonoszy. Zachmurzenie jest duże, a mgła ogranicza widoczność do 30 m. Na Śnieżce temperatura wynosi zaledwie 1 st. C, a odczuwalna -2 st. C.

Przed wyruszeniem w góry warto sprawdzić dostępność szlaków i schronisk górskich w odwiedzanym rejonie.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

JG, PAP

NaszDziennik.pl