logo
logo

Zdjęcie: nbp.pl/ Inne

W hołdzie św. Janowi Pawłowi II

Piątek, 16 października 2020 (12:26)

Z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły oraz przypadającej dzisiaj 42. rocznicy wyboru kardynała Wojtyły na Stolicę Piotrową, w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, można będzie zobaczyć wystawę monet okolicznościowych z wizerunkiem Jana Pawła II wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski.

Dzisiaj przypada 42. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na biskupa Rzymu. Jan Paweł II – dziś święty był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, który nie był Włochem. Na najwyższy urząd w Kościele katolickim został wybrany w wieku 58 lat. Przypadającą w tym roku 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły oraz 42. rocznicę wyboru kardynała krakowskiego na Stolicę Piotrową uczci także NBP. Okolicznościowa ekspozycja artystyczno-multimedialna, prezentuje monety kolekcjonerskie z wizerunkiem Ojca Świętego Jana Pawła II.

Jak poinformował „Nasz Dziennik” Departament Komunikacji i Promocji NBP, w okresie pontyfikatu Papieża Polaka, a także po śmierci Największego z rodu Polaków bank centralny wyemitował dotychczas 56 monet kolekcjonerskich z wizerunkiem Jana Pawła II, w tym 31 monet złotych, 21 srebrnych i 4 w stopie Nordic Gold, a także pierwszy w historii Polski banknot kolekcjonerski z wizerunkiem papieża Polaka. – Ekspozycję emitowanych przez NBP monet kolekcjonerskich dedykowanych św. Janowi Pawłowi II można zobaczyć od 16 października do 17 listopada br. w siedzibie Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które mieści się przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie – czytamy w wydanym komunikacie NBP.

Św. Jan Paweł II był mocno związany ze swoją Ojczyzną. Może zatem warto, w 42. rocznicę jego wyboru na najwyższy urząd w Kościele, odświeżyć sobie treści i wskazania jakie do nas adresował,  jak chociażby przesłanie z 10 czerwca 1979 roku, kiedy na krakowskich Błoniach żegnając się z Polską powiedział: „…proszę Was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością…”. Te słowa mimo upływu lat pozostają wciąż aktualne, może nawet bardziej niż kiedykolwiek. Dziękując Opatrzności za dar św. Jana Pawła II – największego z rodu Słowian – powierzajmy Polskę i nas samych Temu, który jest orędownikiem naszych spraw przed Bogiem.

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl