logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Ozdrowieńcy oddają krew

Wtorek, 27 października 2020 (15:45)

Aktualizacja: 27 października 2020 (16:07)

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie pobiera osocze od osób, które przebyły zakażenie koronawirusem lub przechorowały COVID-19. Od wystosowania apelu w połowie października ponad stu ozdrowieńców oddało swoją krew.

Doktor Joanna Wojewoda z RCKiK powiedziała w rozmowie z PAP, że instytucja początkowo apelowała o oddawanie krwi przez osoby, które przebyły koronawirusa, do szpitali zakaźnych oraz sanepidu. W połowie października postanowili też zwrócić się do tych osób za pośrednictwem mediów. – Rzeczywiście dostaliśmy dużo zgłoszeń, jednak nie wszystkie osoby spełniają wymagane kwalifikacje. Przyjęliśmy jednak osocze od stu kilkudziesięciu osób –poinformowała.

Jak wyjaśniła, zapotrzebowanie na krew osób ozdrowiałych z koronawirusa ze strony szpitali jest duże. – Transfuzja krwi ozdrowieńców jest eksperymentalną metodą leczenia koronawirusa, która zakończyła się sukcesem. Należy zaznaczyć jednak, że bardzo istotna jest zgodność przekazywanej krwi i czasem jest tak, że nie ma odpowiednich dawców. Jest na to duże zapotrzebowanie, bo część pacjentów trafiających do szpitali z powodu COVID-19 jest w takim stanie, że należy im robić transfuzję – podkreśliła.

Wskazała, że aby przejść na dalsze postępowanie przy oddawaniu krwi, należy mieć potwierdzenie laboratoryjne. – Należy mieć wykonane dwa testy RNA na obecność materiału genetycznego koronawirusa, które wykażą negatywny wynik. Wtedy można się do nas zgłosić po upływie 14 dni od ostatniego testu z ujemnym wynikiem. Z kolei w przypadku jednego testu, który udowodni, że już się nie ma koronawirusa, będzie to 28 dni. Podobnie z izolacją – 28 dni od dnia po jej zakończeniu. Jeżeli zaś objawy utrzymują się dłużej, można się zgłosić dopiero po 28 dniach od ich całkowitego zakończenia – wyjaśniła.

Doktor Wojewoda dodała, że przeciwskazania w przypadku przystąpienia do krwiodawstwa są takie same dla osób, które przebyły koronawirusa, jak w normalnej procedurze. – Do przeciwskazań należy oczywiście wiek – po 60 r. życia. Kobietom w ciąży, po transfuzji krwi, jak i mężczyznom po transfuzji krwi również się nie zaleca, chyba że mieli robione badania na obecność przeciwciał – wskazała.

Jak zaleciła, żeby zgłosić się na krwiodawstwo, można dzwonić, ale lepiej wypełnić formularz na stronie. – Apelujemy, żeby umawiać się na konkretne godziny, bo to niweluje kolejki i ryzyko zakażenia się – zaznaczyła.

JG, PAP

NaszDziennik.pl