logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Apel o obronę kościołów

Wtorek, 27 października 2020 (16:05)

Aktualizacja: 27 października 2020 (17:24)

Brońcie naszych kościołów, angażujcie się w ochronę świętości Mszy Świętych, przeciwdziałajcie profanacjom symboli religijnych i naszych świątyń – zaapelował do członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” jego przewodniczący Piotr Duda.

Zachęcił do angażowania się w działania Straży Narodowej lub innych grup chroniących kościoły.

Piotr Duda zaapelował w liście do członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” o obronę kościołów. „Nie pozwólcie, aby Kościół, na który zawsze mogliśmy liczyć, wobec bezprecedensowych napaści pozostał dzisiaj osamotniony” – napisał.

Podkreślił, że „Solidarność” wywalczyła Polsce wolność, w tym wolność do protestów i zgromadzeń przy ogromnym wsparciu Kościoła.

„Każdy, nawet w najostrzejszej formie, ma prawo do wyrażania swoich postulatów. Każdy ma prawo wyjść na ulicę i wykrzyczeć swoje żądania. Wielokrotnie robiliśmy to również my, związkowcy. Ale każda wolność ma swoje granice, a tą granicą są prawa i wolności innych ludzi. W tym prawo do swobodnego wyznawania swojej wiary. To się nazywa tolerancja!” – zaznaczył szef związku.

Zwrócił uwagę, że profanując kościoły i zakłócając Msze Święte, demonstranci już dawno przekroczyli prawa i wolności innych ludzi.

„Do rangi symbolu urastają profanacje figur Jana Pawła II, dzięki któremu »Solidarność« powstała, a któremu Polska w drodze do odzyskania niepodległości tak wiele zawdzięcza” – wskazał Duda.

„Niestety, poziom agresji, niespotykany wulgaryzm i napaści fizyczne na księży i uczestników nabożeństw zmuszają nas, katolików, do obrony. Dlatego proszę, abyście włączali się w działania Straży Narodowej lub inne spontanicznie tworzone grupy chroniące nasze kościoły. Bądźcie też w kontakcie ze swoimi proboszczami. Kiedyś my mogliśmy liczyć na ich pomoc, dzisiaj oni tej pomocy od nas potrzebują” – podkreślił.

Jednocześnie podziękował wszystkim, którzy już włączyli się w ochronę kościołów. „Otrzymałem wiele sygnałów, że nie zabrakło wśród nich członków »Solidarności«. Ja osobiście – jako katolik, ale też człowiek »Solidarności«, również nie będę w tej sytuacji bierny” – zadeklarował.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Marsz Niepodległości poinformowali, że jego prezes Robert Bąkiewicz założył dzień wcześniej „nową organizację samoobrony chrześcijan – Straż Narodową”.

JG, PAP

NaszDziennik.pl