logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Matuszak/ Nasz Dziennik

Apel o znakowanie produktów spożywczych

Poniedziałek, 23 listopada 2020 (19:04)

Aktualizacja: 23 listopada 2020 (20:38)

Jeśli chcemy, żeby sprzedaż żywności korzystnie wpływała na gospodarkę naszego kraju to bardzo ważna jest konsumpcja produktów wytworzonych lokalnie. Wówczas przychody i zyski trafiają do firm działających w Polsce. Rolnicy proszą o niezaniedbywanie oznakowania produktów krajem ich pochodzenia.

„Apelujemy do producentów, aby nie zaniedbywali obowiązku znakowania produktów krajem pochodzenia” – napisali dzisiaj przedstawiciele kilku związków i federacji rolniczych.

Rolnicy swój apel skierowali również do konsumentów, „aby w większym stopniu zawracali uwagę na kraj pochodzenia produktu podczas zakupów”.

Przypomnieli, że z początkiem 2017 roku weszły w życie przepisy dotyczące dobrowolnego znakowania środków spożywczych informacją „Produkt polski”. Celem znakowania jest wyróżnienie produktów krajowych, wytworzonych z polskich surowców, umożliwiające konsumentom odnalezienie ich na półkach sklepowych. Od 30 września 2020 roku wszedł w życie obowiązek znakowania mięsa sprzedawanego na wagę z grafiką kraju pochodzenia produktu.

Według rolników nie wszystkie firmy przestawiły się na znakowanie produktów zgodnie z obowiązującymi przepisami, ograniczając pozytywny wpływ sprzedaży żywności na gospodarkę.

„Wybierając produkty spożywcze wytworzone lokalnie, konsumenci ułatwiają sprzedaż produktów rolnych do sektora przetwórczego i detalicznego. Poprawia się tym samym płynność finansowa we wszystkich łańcuchach dostaw. To konsumenci przyczyniają się do utrzymania miejsc pracy i stabilizacji krajowej gospodarki” – podkreślili w apelu.

Wskazali, że w krajach Unii Europejskiej w okresie pandemii COVID-19, kiedy wiele państw znalazło się kryzysie gospodarczym, coraz większe znaczenie ma pobudzanie gospodarki krajowej przez kupowanie produktów wytworzonych lokalnie.

Apel do przetwórców i konsumentów podpisały m.in. Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej Polpig, Federacja Związków Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza.

AB, PAP

NaszDziennik.pl