logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Łamanie sumień

Poniedziałek, 30 listopada 2020 (02:09)

Senat wprowadził przepis nakazujący farmaceutom postępować niezgodnie z sumieniem.

Senatorowie wprowadzili szereg poprawek do rządowego projektu ustawy o zawodzie farmaceuty przyjętej wcześniej przez Sejm. Wśród nich znalazł się zapis przewidujący, że farmaceuta nie będzie mógł odmówić „usługi obejmującej wydanie produktu leczniczego do stosowania w antykoncepcji lub wyrobu medycznego […] przeznaczonego do stosowania u ludzi w celu: regulacji poczęć”. Poprawkę poparło 50 senatorów, przeciw było 48, wstrzymał się 1 senator. – Klub PiS tej poprawki oczywiście nie poparł – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” senator Marek Martynowski.

Dorota Czudowska, członek senackiej Komisji Zdrowia, ma nadzieję, że Sejm odrzuci tę poprawkę. – Farmaceuci też chcieliby pracować zgodnie ze swoim sumieniem, a niestety różnych kroków się moi koledzy dopuszczają, przepisując nawet nieletnim te środki antykoncepcyjne – mówi „Naszemu Dziennikowi” senator Czudowska, która jest lekarzem onkologiem.

W tej sprawie interweniowało u senatorów Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski, kierując do senatorów pismo w obronie pierwotnego zapisu. Farmaceuci wskazali, że przepisy przewidujące możliwość odmowy wydania produktu leczniczego, jeżeli jego sprzedaż może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta, od dawna znajdują się w ustawie Prawo farmaceutyczne.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Zenon Baranowski

Nasz Dziennik