logo
logo

Zdjęcie: Wikipedia/ -

77. rocznica mordu w Hucie Pieniackiej

Niedziela, 28 lutego 2021 (08:29)

Aktualizacja: 28 lutego 2021 (11:50)

Dzisiaj obchodzimy tragiczną rocznicę zbrodni  na polskiej ludności, do której doszło 77 lat temu. Jednego dnia zostało zamordowanych ok. 850 mężczyzn, kobiet i dzieci.

28 lutego 1944 r. w nieistniejącej dzisiaj wsi Huta Pieniacka doszło do przerażającej zbrodni na polskiej ludności cywilnej popełnionej przez ukraińskich żołnierzy Dywizji SS „Galizien”, a także przez oddziały ukraińskich nacjonalistów, w tym z Ukraińskiej Powstańczej Armii. Według ustaleń historyków IPN, w ciągu zaledwie jednego dnia zamordowano – często w bardzo okrutny sposób – ok. 850-900 polskich mężczyzn, kobiet i dzieci. W miejscowości tej znajdowali się również ci Polacy, którzy uciekli z innych miejsc w obawie przed morderstwami dokonywanymi przez ukraińskich nacjonalistów i wspierających ich chłopów.

Dzisiaj, w 77. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie biskup polowy gen. bryg. Józef Guzdek odprawi Mszę Świętą w intencji ofiar zbrodni. W nabożeństwie weźmie udział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Następnie zostaną złożone kwiaty przed tablicą: „W 75. rocznicę Krwawej Niedzieli i Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego w latach 1939-1947 na Kresach Wschodnich na obywatelach Rzeczypospolitej przez organizację ukraińskich nacjonalistów i tzw. ukraińską powstańczą armię”, znajdującą się przy wejściu do katedry.

AB, PAP

NaszDziennik.pl