logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Dziennikarstwo to powołanie

Niedziela, 14 marca 2021 (08:08)

Dziennikarz, człowiek mediów, musi zwrócić uwagę zwłaszcza na prawdę. Zwrócić uwagę na prawdę w miłości, żeby nie zniszczyć człowieka, bo prawdą też można zniszczyć – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, rektor-założyciel Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, w słowie wstępnym na inaugurację sympozjum z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, pt. „Oblicza przemian cywilizacyjnych”.

Dyrektor i założyciel Radia Maryja zauważył, że media są środkami masowego komunikowania. Jak mówił, to komuniści mówili, że są środkami masowego przekazu, ponieważ ktoś u góry wskazywał na jakiś przekaz i wszyscy przyjmowali to jedno, czyli masowo. Za jednym pociągnięciem ogarniali świat przez media i manipulowali.

Ojciec dr Tadeusz Rydzyk CSsR akcentował, że niestety dziś media działają różnie.

– Działają zależnie od tego, jacy są dziennikarze, ale i jacy są właściciele, jakie dyspozycję wydają. Widzimy, co się obecnie dzieje. To coś strasznego, że w tej chwili można np. podłożyć komuś głos i tak zmanipulować, że ten człowiek rzeczywiście coś powiedział, a to wszystko może być obróbką techniczną – wskazał dyrektor Radia Maryja.

Ojciec dr Tadeusz Rydzyk CSsR podkreślił, że podstawą działania ludzi mediów jest prawo naturalne i Dekalog, w którym VIII przykazanie mówi: „Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”.

– Dziennikarz, człowiek mediów, musi zwłaszcza zwrócić uwagę na prawdę. Zwrócić uwagę na prawdę w miłości, żeby nie zniszczyć człowieka, bo prawdą też można zniszczyć. Prawda bez miłości może być terrorem. Miłość bez prawdy to jest naiwność, to może być sentymentalizm. Człowiek mediów, ale i odbiorca mediów, muszą być wychowani do prawdy w miłości, do miłości w prawdzie – zaznaczył dyrektor Radia Maryja.

JG, radiomaryja.pl

NaszDziennik.pl