logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Paweł Supernak/ PAP

Piotr Müller o reparacjach wojennych

Czwartek, 8 kwietnia 2021 (12:20)

Aktualizacja: 8 kwietnia 2021 (12:30)

Dzisiaj Piotr Müller, rzecznik rządu, wypowiadał się w jednym z programów radiowych na temat kwestii reparacji wojennych, które są podnoszone w relacjach polsko-niemieckich.

Piotr Müller pytany był dzisiaj w Programie Pierwszym Polskiego Radia, dlaczego polski rząd nie wykorzysta tej sytuacji i nie powie, że również Polsce należą się reparacje.

– Ten temat w relacjach dwustronnych [...] jest podnoszony, natomiast musi być podnoszony docelowo skuteczniej, więc trzeba znaleźć taki czas i taką formułę, która okaże się, poza sferą werbalną, również skuteczna w sensie materialnym – odpowiedział rzecznik rządu.

Jak dodał, „nie jest to taka prosta sprawa, jak niektórym mogłoby się wydawać”. – Ale jest elementem naszych również negocjacji w różnego rodzaju sprawach bilateralnych czy unijnych i służy również za takie przypomnienie pewnych zobowiązań czy po prostu odszkodowań, które mają Niemcy nie tylko wobec Polski, ale również w ogóle wobec całej Europy i świata – wskazywał.

Na uwagę, że oficjalne stanowisko strony niemieckiej odnośnie do tej sprawy było zawsze negatywne, oraz na pytanie, czy w nieoficjalnych rozmowach jest inne, odparł: – Trudno mi się wypowiadać za drugą stronę. [...] Widzę to w rozmowach bilateralnych, że ten temat jest bez wątpienia bardzo, delikatnie mówiąc, niewygodny dla strony niemieckiej, bo doskonale wiedzą o tym, że i na poziomie zobowiązań etycznych, i na poziomie zobowiązań międzynarodowych jest to temat, który przez Polskę jest słusznie podnoszony – powiedział.

AB, PAP

NaszDziennik.pl