logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Przemysław Czarnek o zawieszeniu dyrektora szkoły

Piątek, 16 kwietnia 2021 (09:28)

Aktualizacja: Piątek, 16 kwietnia 2021 (09:53)

Dzisiaj minister MEiN Przemysław Czarnek poinformował o zawiadomieniu prokuratury o przekroczeniu uprawnień prezydent Łodzi w zawieszeniu dyrektora szkoły.

W środę wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka poinformowała, że zawieszono dyrektora łódzkiego liceum, w którym zakazano uczniom używania w aplikacji nauczania zdalnego związanych z polityką awatarów, w tym m.in. czerwonej błyskawicy – symbolu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany był w jednym z programów telewizji publicznej o to, czy decyzja o zawieszeniu dyrektora była słuszna.

– Doskonałe zachowanie dyrektora szkoły, którego będę chciał uhonorować w związku z tym za walkę z ideologizacją dzieci. Fatalne zachowanie organu prowadzącego. Kierujemy zawiadomienie do prokuratury, podejrzewając przekroczenie uprawnień prezydenta miasta w związku z zawieszeniem dyrektora za to, że walczy o to, żeby dzieci się uczyły, a nie były ideologizowane w szkole – powiedział minister.

Dodał, że w jego ocenie jest to „skandal, na który na pewno odpowiemy bardzo stanowczo”. Podkreślił, że szkoła jest od tego, żeby uczyć i realizować podstawę programową, a nie epatować innych „jakimiś symbolami strajków czy jakichś ruchów, które z ideologią mają wiele wspólnego”.

O dyrektorze, prowadzonym przez niego liceum i nowym szkolnym regulaminie rozmawiano w środę podczas sesji łódzkiej rady miejskiej. Z inicjatywy popierających prezydent Hannę Zdanowską klubów Koalicji Obywatelskiej i Lewicy uchwalono apel o zmiany w Prawie oświatowym. Petycję skierowano do Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Powodem takiego działania klubów KO i Lewicy – jak mówili radni – było właśnie oburzenie na dyrektora za jego decyzję.

Jedna z maturzystek łódzkiego liceum została ukarana tzw. punktami ujemnymi, bo nie zastosowała się do nowego regulaminu i pozostawiła błyskawicę w polu swojego zdjęcia profilowego.

Zdaniem przewodniczącego klubu PiS Radosława Marca interwencja radnych KO i Lewicy, popierających prawo uczniów do umieszczania błyskawicy w ich awatarach na platformie zdalnego nauczania, to dążenie do upolitycznienia szkół prowadzonych przez samorządy.

AB, PAP

NaszDziennik.pl