logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: FOT. ADOBE STOCK/ Inne

Najlepsi zbadają amantadynę

Środa, 12 maja 2021 (07:26)

Aktualizacja: Środa, 12 maja 2021 (07:35)

Polskie badania kliniczne amantadyny zostaną dziś włączone do międzynarodowego konsorcjum naukowego. Mowa o przedsięwzięciu realizowanym przez prof. Konrada Rejdaka, kierującego Katedrą i Kliniką Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Naukowiec pierwszy na świecie opublikował wnioski ze swoich obserwacji klinicznych dotyczących wpływu amantadyny na przebieg COVID-19. – To było podstawą do zaplanowania badania klinicznego, które uzyskało finansowanie ABM i jest pierwszym na świecie zarejestrowanym badaniem klinicznym nad amantadyną w COVID-19. Dziś weszliśmy do europejskiego konsorcjum naukowego, które chce kontynuować te badania – potwierdza w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prof. Konrad Rejdak. Naukowcy wspólnie składają wniosek o finansowanie swoich badań w ramach unijnego projektu Horizon 2021. Chcą analizować wpływ amantadyny we wczesnej interwencji terapeutycznej. – Uważamy, że nie samo wyleczenie COVID-19 jest tu kwestią kluczową, lecz przede wszystkim zapobieganie mu – wyjaśnia prof. Rejdak.

Udział Polaków w międzynarodowym przedsięwzięciu, które być może uzyska unijne finansowanie, jest ogromnym sukcesem naukowym dla Polski. – Cieszymy się z tego wyróżnienia. Działalność prof. Konrada Rejdaka i całego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w kwestii amantadyny i jej skutków zdrowotnych w COVID-19 jest coraz bardziej zauważalna i wiążemy z tym ogromną nadzieję. Dlatego gratuluję, że jego praca została zauważona. Deklarujemy nasze wsparcie – mówi „Naszemu Dziennikowi” prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Z dobrej informacji dotyczącej włączenia polskiego badania do międzynarodowego konsorcjum naukowego cieszy się również dr Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych, instytucji, która finansuje lubelskie badanie. – Nieczęsto przecież polscy naukowcy są dwa kroki przed innymi badaczami z Europy. Być może już niedługo terapia amantadyną będzie rekomendowana nie tylko w Polsce, lecz także znajdzie się w dyrektywach europejskich – zaznacza prezes ABM. Podkreśla, że udział w projekcie Horizon pokazuje wysoką jakość polskiej nauki.

Drogi Czytelniku! Więcej można przeczytać w papierowym  wydaniu „Naszego Dziennika” dostępnym w punktach sprzedaży prasy lub w wersji elektronicznej TUTAJ.

Urszula Wróbel

Nasz Dziennik