logo
logo

Zdjęcie: fot. facebook/ Fundacja Redemptoris Missio/ Inne

Polscy okuliści w Tanzanii

Czwartek, 10 czerwca 2021 (13:01)

Aktualizacja: Czwartek, 10 czerwca 2021 (13:57)

Ponad 200 pacjentów przebadali i zdiagnozowali polscy lekarze okuliści, wolontariusze poznańskiej Fundacji Redemptoris Missio w trakcie swojego pobytu w Tanzanii.

Lekarze wyruszyli do Afryki pod koniec maja. Zabrali ze sobą specjalny mikroskop i konieczny do operacji sprzęt. W czwartek poinformowali, że ich praca w prowadzonym przez elżbietanki szpitalu misyjnym w Maganzo w Tanzanii dobiega końca.

„Wiele z przebadanych osób potrzebuje o wiele bardziej skomplikowanych operacji, które należy wykonać w szpitalu w stolicy Tanzanii. Poza diagnostyką i badaniami wzroku nasz zespół przygotował na miejscu również gabinet okulistyczny i przeszkolił miejscowy personel z obsługi sprzętu, który lekarze zabrali ze sobą do Afryki” – przekazała fundacja.

Jak poinformowała Justyna Janiec-Palczewska, prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, zaćma jest olbrzymim problemem w krajach afrykańskich i dotyczy głównie osób po 50. roku życia.

– W Polsce zabiegi usunięcia zaćmy są ogólnodostępne i powszechne. W Afryce jest o nie niezwykle trudno i stać na nie tylko najbogatszych. Nieleczona zaćma prowadzi do ślepoty, a ta do skrajnego ubóstwa. W Afryce niewidome osoby mogą liczyć jedynie na własną rodzinę, nie ma tam systemu emerytalnego, a ślepota sprawia, że ludzie żyją głównie w obrębie własnego domostwa i nie mają żadnego dochodu – wskazała.

W ubiegłym roku fundacja zakupiła warty 60 tys. zł mikroskop operacyjny, który lekarze zabrali ze sobą do Afryki. Zabrali też konieczny do operacji sprzęt, soczewki i leki.

To trzecia taka wyprawa zespołu okulistów – wolontariuszy poznańskiej fundacji. Poprzednie edycje odbywały się w Kamerunie i Republice Środkowoafrykańskiej.

Wyprawa okulistów była możliwa dzięki współpracy Fundacji Redemptoris Missio z krakowską Fundacją Malak. 

AB, PAP

NaszDziennik.pl